Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cakaren.jpg
Foto: Pixabay.com
17. 09. 2018 6:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

SSVPL praktické sestry v ambulanciách víta

Všeobecní lekári však upozorňujú na nedoriešený problém s absenciou kontinuálneho vzdelávania praktických sestier.

Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) víta schválené zmeny, podľa ktorých v ambulanciách všeobecných lekárov pre dospelých chýbajúce zdravotné sestry môžu nahradiť praktické sestry, čiže po novom premenovaní zdravotnícki asistenti.

Podľa SSVPL vysokoškolsky vzdelané zdravotné sestry odchádzajú do zahraničia a dnes ich chýba už niekoľko tisíc.

Takisto chýba asi 500 všeobecných lekárov a mnohí sú v dôchodkovom veku.

Menšie náklady pre ambulancie

„Daná novela zákona nám momentálne umožňuje zabezpečiť, aby v každej ambulancii bola na pozícii sestra zamestnaná buď sestra alebo praktická sestra. Taktiež praktická sestra ako menej kvalifikovaná pracovná sila bude pre nás znamenať menšie personálne náklady, a to môže pomôcť stabilizovať finančnú situáciu dnes najviac podvyživených ambulancií všeobecného praktického lekárstva,“ tvrdí prezident SSVPL Peter Makara.

Z hľadiska odbornosti praktických sestier podľa neho zostáva nevyriešeným problémom to, že nie sú zaradené do kontinuálneho vzdelávania Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, keďže nie sú členmi tejto komory a ich vlastná komora kontinuálne vzdelávanie nezabezpečuje.

„Pokiaľ má byť zachovaná potrebná odbornosť ich práce v našich ambulanciách, tak je potrebné doriešiť túto dôležitú oblasť ich vzdelávania. Bez garantovaného kontinuálneho vzdelávania dôjde zákonite k poklesu kvality a ich výkonu a to hlavne z dlhodobého hľadiska,“ uviedol Makara.

Odporúčané články

Prácu praktických sestier v pediatrických ambulanciách odobril prezident Praktické sestry v pediatrických ambulanciách s hlavným odborníkom nekonzultovali

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X