Hlavným cieľom na najbližšie obdobie musí byť stabilizácia zdravotníckeho personálu, návrh rozpočtu to podľa ministra nezohľadňuje

Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Hlavným cieľom zdravotníctva na najbližšie obdobie musí byť stabilizácia zdravotníckeho personálu. Povedal to po stretnutí so zástupcami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, odborových organizácií, ako aj pacientov, ktoré sa uskutočnilo v stredu na pôde Ministerstva zdravotníctva SR, minister Vladimír Lengvarský.

Zohľadnenie požiadaviek

Minister zároveň priznal, že spokojnosť subjektov v zdravotníckom sektore s aktuálnym návrhom rozpočtu na rok 2022 nie je, aj preto bude na štvrtkovom zasadnutí Vlády SR presadzovať zmenu tohto návrhu.

Bohužiaľ, v tomto návrhu sa naše požiadavky nezohľadňujú. Verím tomu, že v ďalšom kole rokovaní, ktoré budú ďalej pokračovať, dôjdeme ku konsenzuálnej zhode. Verím, že celá spoločnosť, vláda aj členovia parlamentu si uvedomujú, že zdravotníctvo je dnes vo veľmi krehkom stave a stabilizácia a pokoj, ktorý tam potrebujeme vniesť, je našou prvoradou úlohou. Verím tomu, že to skončí pre našich zdravotníkov, tým pádom aj pre našich pacientov, úspešne,” uviedol Lengvarský.

Komunikáciu s Ministerstvom financií SR k tejto otázke označil za korektnú. Podľa Lengvarského prebrali návrh rozpočtu na budúci rok, pričom rezort zdravotníctva vysvetlil svoje potreby.

Došlo ku zhode

Mám dojem, že prišlo k nejakej zhode a dnes (13. októbra, pozn. red.) sa to potvrdilo aj na rokovaní hospodárskej a sociálnej rady, keďže rezerva, ktorá bola vytvorená na ministerstve financií, bude slúžiť pre potreby ministerstva zdravotníctva,” doplnil minister.

Čo sa týka viazaných 232 miliónov eur, ktoré štát v poslednom štvrťroku 2021 nevyplatí zdravotným poisťovniam za poistencov štátu, tie budú podľa slov Lengvarského v prípade potreby uvoľnené.

Vo večerných hodinách sa má k téme návrhu rozpočtu na rok 2022 pre sektor zdravotníctva minister Lengvarský stretnúť ešte aj s premiérom Eduardom Hegerom, ktorému predstaví približne 15 rôznych vlastných verzií rozpočtu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR