Staré postele z nemocníc miznú, nahrádzajú ich moderné

Nová posteľ v žilinskej nemocnici
Foto: FNsP Žilina

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline tento týždeň kompletne dokončila historicky najväčšiu výmenu lôžok pre pacientov. Spolu 513 nových postelí, ktoré do nemocnice prichádzali postupne od konca októbra, sa už nachádza na oddeleniach.

Posledný kamión dorazil v pondelok, takže aktuálne prebiehajú záverečné výmeny lôžok,“ priblížil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek.

Žilinská nemocnica vynaložila na nové lôžka 1,6 milióna eur

Nové postele s antidekubitnými matracmi vysúťažilo pre nemocnicu v Žiline ministerstvo zdravotníctva v rámci centrálneho verejného obstarávania v celkovej výške 1,6 milióna eur.

Spolu 17 oddelení si rozdelilo sedem typov lôžok od štandardných až po postele najvyššej triedy pre špecializované výkony na chirurgii a oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Rozdiel od pôvodných postelí je obrovský, a to nielen pre pacientov, ktorí majú dnes omnoho väčšie pohodlie a komfort, no taktiež pre našich zdravotníkov. Postele sú polohovateľné, je k nim jednoduchší prístup. Manipulácia či presun sú omnoho ľahšie, takže námaha personálu sa v tomto ohľade jednoznačne znižuje,“ dodal generálny riaditeľ FNsP Žilina.

Niektoré postele si nechajú, niektoré posunú, zvyšok vyhodia

Podľa slov vedúceho hospodársko-technického odboru žilinskej nemocnice Eduarda Dorčíka ostanú v areáli nemocnice už len mierne obmedzenia.

FNsP Žilina
Dvadsaťročné lôžka vynášajú do kontajnerov Foto: FNsP Žilina

Všetky nové postele sú rozdistribuované, ostáva nám dokončiť triedenie starých lôžok. Časť z nich ostáva v našom lôžkovom fonde, časť posunieme ďalej iným organizáciám a tie v najhoršom stave putujú do zberných kontajnerov,“ priblížil Dorčík. Práce by sa však už nemali dotknúť dopravy.

Parkovanie je opäť plne prístupné aj na záchytnom parkovisku pri pavilóne LDCH. Pred touto budovou sa ešte nachádzajú zberné kontajnery, ktoré po naplnení odvezieme a kompletne tým ukončíme celú výmenu,“ doplnil vedúci hospodársko-technického odboru fakultnej nemocnice v Žiline.

V topoľčianskej nemocnici vymenili už takmer 90 % postelí

V Nemocnici Svet zdravia Topoľčany nedávno vymenili vyše 120 postelí. Nové elektricky polohovateľné lôžka dostalo gynekologicko-pôrodnícke a ortopedické oddelenie i oddelenie úrazovej chirurgie.

Nemocnica zároveň vymenila aj intenzivistické a transportné lôžka. Celková investícia, ktorá bola spolufinancovaná z eurofondov, sa vyšplhala na 300-tisíc eur.

Nemocnica Topoľčany
Nová posteľ v topoľčianskej nemocnici Foto: Svet zdravia

Od roku 2017, kedy sa naša nemocnica stala súčasťou siete Svet zdravia, sme vymenili spolu až 266 postelí z celkového počtu 301 zazmluvnených, čo je asi 89 percent,“ vyratúva riaditeľ nemocnice Viktor Dudáš.

Pohodlnejšie pre pacientov, pomáhajú aj personálu

Súčasťou lôžok sú antidekubitné matrace. Gynekologicko-pôrodnícke a ortopedické oddelenie a oddelenie úrazovej chirurgie dostali celkovo 96 postelí s možnosťou polohovania chrbta, hlavy a nôh. Prinášajú tak lepší komfort pre pacientov a zároveň sa zníži námaha ošetrujúceho personálu pri obsluhe.

Ďalších 19 postelí je intenzivistických a zvyšných 12 transportných, ktoré poslúžia pre centrálne operačné sály.

Na celkovo 301 nemocničných lôžkach, ktoré má topoľčianska nemocnica, je ročne hospitalizovaných viac ako 10 800 pacientov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard DorčíkIgor StalmašekViktor Dudáš
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaNemocnica Svet zdravia Topoľčany