Štartuje druhý riadený skríning rakoviny prsníka, na vyšetrenie mamografom pozvú tisícky žien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rakovina prsníka
Symbolom boja proti rakovine prsníka sa stala ružová stužka. Foto: www.flickr.com

V rámci Roku prevencie štartuje tento rok už druhý štátom riadený skríning. Na tlačovej besede o tom informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Zdravotné poisťovne začnú v septembri pozývať ženy od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom.

Ide o aktívnu prevenciu zo strany štátu a zdravotných poisťovní. Rakovina prsníka je u žien najčastejšou formou onkologického ochorenia. Všeobecná zdravotná poisťovňa pozve na vyšetrenie v septembri 2 100 žien, Dôvera 1 500 a Union 550 poistenkýň.

Aby matky a dcéry zbytočne nezomierali

„Hlavným posolstvom je, aby slovenské ženy, matky, sestry, dcéry a babičky zbytočne nezomierali,“ uviedla na tlačovej besede ministerka zdravotníctva.

„Mnohé štúdie potvrdzujú, že počet novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka stále stúpa. Riziko ochorenia na rakovinu prsníka rastie s vekom, výrazne okolo 50. roku života a potom len narastá. Každá ôsma žena má počas života rakovinu prsníka,“ vysvetlila rádiologička z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Alena Kállayová.

„Každý rok bude takto postupne možné vyšetriť až 500 tisíc slovenských žien na kvalitných preverených skríningových mamografických pracoviskách,“ informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva a zároveň onkológ Stanislav Špánik.

Náhodný výber poistencov

Všetky tri zdravotné poisťovne začnú pozývať ženy v určenej vekovej kategórii formou náhodného výberu. Pozvánky budú smerovať do preverených pracovísk po celom Slovensku. „Ich počet sa bude postupne navyšovať, odhadujeme, že do konca roka ich bude 25 až 30 rozložených rovnomerne po celej krajine,“ informovala šéfka rezortu.

Ako uviedla výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová, včasným diagnostikovaním nebude mať rakovina prsníka náskok tri až päť rokov a bude omnoho lepšie liečiteľná. „Až 300 slovenských žien ročne zbytočne zomrie na rakovinu prsníka, lebo neabsolvovali skríningovú alebo preventívnu mamografiu,“ uviedla Kováčová.

Mamografia dokáže nájsť ložiská vo veľkosti hrášku tri až päť rokov skôr, ako ich žena alebo lekár nahmatá. „Z tohto titulu sme si zvolili za symbol kampane skríningu rakoviny prsníka hrášok, že niečo také malé a dokonca oveľa menšie dokáže bezpečne diagnostikovať mamografia,“ uviedla ministerka.

Billboard s hráškom

Touto formou chce ministerstvo vyzvať ženy, aby nepodceňovali svoje zdravie a aby chodili na preventívne prehliadky. Na Poštovej ulici v Bratislave ministerka predstavila billboard s hráškom, ktorý narastá.

„Všade, kde ženy uvidia hrášok, nech si spomenú, že je na mieste ísť na preventívnu prehliadku,“ informovala Kalavská. Súčasťou kampane ministerstva je aj instantná hrachová polievka.

„Chceli sme pripomenúť, že na prvom mieste je mama, žena, dcéra, babička, takže raz za dva roky môže byť na obed alebo večeru instantná polievka, keď pôjde žena na mamografiu a my ako štát urobíme všetko pre to, aby na tú mamografiu išla,“ dodala ministerka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena KállayováAndrea KalavskáEva KováčováStanislav Špánik
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovineMZ Ministerstvo zdravotníctva SR