Štát buď dostavia nemocnicu na Rázsochách, alebo kúpi nemocnicu Penty

Pellegrini
Foto: SITA/Diana Černáková
Podľa premiéra Pellegriniho štát neupúšťa od myšlienky mať v Bratislave jednu veľkú univerzitnú nemocnicu.

Štát buď dostavia nemocnicu na Rázsochách, alebo kúpi nemocnicu Penty. Uviedol to po stredajšom rokovaní s finančnou skupinou a odborníkmi premiér Peter Pellegrini.

Štát neupúšťa od myšlienky mať v Bratislave jednu veľkú univerzitnú nemocnicu, ktorá bude poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť, povedal Pellegrini.

Od Penty si podľa premiéra vypočuli plán o nemocnici so 400 lôžkami. Takáto nemocnica však podľa neho nespĺňa požiadavky veľkej univerzitnej nemocnice. Neposkytovala by dostatočne komplexnú zdravotnú starostlivosť a dostatočné množstvo lôžok.

Svet_zdravia_ba_viz.jpg
Vizualizácia novej nemocnice | Zdroj: Svet zdravia

Projekt by sa musel meniť

Ako ďalej uviedol premiér, ak projekt na Boroch bude mať k dispozícii priľahlé pozemky a projekt by bolo možné rozšíriť a zväčšiť tak, aby vyhovoval potrebám univerzitnej nemocnice, štát by sa mohol snažiť presvedčiť investora, aby upustil od svojej súkromnej investície.

„Ak odmietne, štát postaví veľkú komplexnú modernú univerzitnú nemocnicu na Rázsochách,“ dodal.

„Ak by sme chceli tento projekt prevziať, tak ho ešte musíme prevziať teraz, keď sú ešte len urobené základové dosky a ten vrch môžeme prispôsobiť potrebám štátu,“ povedal premiér.

Rozhodnú do konca mája

V súvislosti s tým, koľko by prípadné odkúpenie nemocnice stálo, premiér uviedol príklad výstavby podobnej 400-lôžkovej nemocnice v Martine, kde ide o sumu asi 200 mil eur s kompletným vybavením. Presne však nechcel parametre kúpy konkretizovať.

Ak štát neodkúpi nemocnicu Penty, má za ňou výstavba štátnej meškať asi dva roky. Vyjednávanie s finančnou skupinou bude podľa Pellegriniho zavŕšené do konca mája.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po rokovaní informovala, že sa v budúcom týždni stretne aj so zástupcami univerzitnej obce a a budú o oboch variantoch nemocníc diskutovať.

Maták
Partner Penta Invesment Eduard Maták | Foto: SITA/Viktor Zamborský

Penta zatiaľ predávať nechce

Partner Penty Eduard Maták po rokovaní uviedol, že informovali nielen premiéra, ale aj všetkých zúčastnených odborníkov v oblasti zdravotníctva o tom, v akom stave je projekt na Boroch.

Podľa neho majú rozdielny pohľad na fungovanie zdravotnej starostlivosti v Bratislave.

„My si myslíme, že systém komplementárneho fungovania súkromnej a štátnej nemocnice je možný, zatiaľ čo väčšina zúčastnených si myslí, že takúto nemocničnú starostlivosť môže poskytovať iba štát,“ povedal Maták.

„My zatiaľ v žiadnom prípade neuvažujeme o predaji tej nemocnice,“ dodal.

Ako informoval, dohodli sa, že v rokovaniach budú pokračovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PentaUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy