Štát opätovne pristúpil k nariadeniu pracovnej povinnosti pre zdravotníkov, okresať im chce aj dovolenky

Nemocnica, lekári, koronavírus
Situácia na covidových pracoviskách je z pohľadu nepostačujúceho počtu zdravotníckeho personálu kritická. Foto: archívne, SITA/AP

Štát opätovne pristúpil k nariadeniu pracovnej povinnosti pre zdravotníkov. Vyplýva to zo zmeny nariadenia na vykonanie opatrenia hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom na zabezpečenie riešenia ochorenia COVID-19, ktorú v stredu schválila vláda. Tento krok by mal prispieť k zabezpečeniu potrebných ľudských zdrojov v celom systéme.

Príkaz na pracovnú povinnosť

Ako sa ďalej uvádza v materiáli, musel byť vypracovaný v čo najkratšom čase, keďže situácia na covidových pracoviskách je z pohľadu nepostačujúceho počtu zdravotníckeho personálu kritická.

Viac o téme: Koronavírus

„Subjekty hospodárskej mobilizácie (poskytovatelia zdravotnej starostlivosti) rýchlo potrebujú na zabezpečenie vykonania opatrenia hospodárskej mobilizácie „organizácia zdravotníckeho zabezpečenia“ viac zdravotníckeho personálu, ktorý by nasadili na covidové pracoviská,“ argumentuje štát.

Okresné úrady tak budú mať právomoc vydávať fyzickým osobám príkaz na pracovnú povinnosť podľa potrieb stanovených zdravotníckymi zariadeniami. Takúto povinnosť nie je možné nariadiť terajším zamestnancom.

Rezerva štátneho rozpočtu

Pre nich však platí, že sú povinní zotrvať v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnoprávnom vzťahu, ak ich zamestnávateľ vykonáva opatrenie hospodárskej mobilizácie a jeho pracovné miesto je potrebné. Prehodnotené by malo byť aj obmedzenie dovoleniek zdravotníkov.

Každé zdravotnícke zariadenie bude môcť prostredníctvom okresného úradu žiadať o doplnenie ľudských zdrojov, ak ich má nedostatok. Svoju žiadosť môže poslať elektronicky alebo v listinnej podobe. Uviesť by v nej malo požadovanú pracovnú funkciu alebo aj konkrétnu fyzickú osobu, ak je známa.

Výdavky sa budú financovať z rezervy štátneho rozpočtu. Poskytne ich Ministerstvo financií SR na základe písomnej žiadosti subjektu hospodárskej mobilizácie.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR