Státisíce seniorov v Česku nemá po očkovaní žiadnu imunitu proti koronavírusu, zistili vedci

Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

V Česku sú státisíce seniorov, ktorým už vyprchala imunita po očkovaní proti koronavírusu. Vyplýva to zo štúdie brnianskych vedcov, o ktorej informuje spravodajský portál TN.cz.

Viac o téme: Koronavírus

Odborníci otestovali takmer 700 seniorov nad 65 rokov, z ktorých podľa ich zistení viac ako polovica má buď veľmi nízku hladina protilátok, alebo žiadne.

Používali dva typy testov

Vedci z Brna testovali 627 seniorov na protilátky v júni a začiatkom júla. Z nich 396 bolo mladších ako 75 rokov a 231 bolo starších. Až 60 z nich nemalo po štyroch a viac mesiacoch po očkovaní žiadne protilátky.

Prednosta kliniky infekčných chorôb Fakultnej nemocnice Brno Petr Husa vysvetlil, že používajú dva typy testov, aby sa im „maximálne podarilo zachytiť protilátkovú odpoveď“.U vybranej skupiny účastníkov testovanie hladiny protilátok doplňuje ešte vyšetrenie bunkovej imunity.

Odborníci volajú po tretej dávke

Predbežné závery štúdie poukazujú na to, že hladina protilátok proti koronavírusu klesá rýchlejšie u starších ľudí. Odborníci tvrdia, že hlavne starších ľudí bude potrebné čo najskôr preočkovať treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Tretiu dávku začali podávať napríklad už v Izraeli.

V Českej republike má ukončené očkovanie takmer päť miliónov ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom