Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jana Cigániková
Foto: SITA / Marko Erd
27. 03. 2018 10:23 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Štátne nemocnice by sa mali podľa SaS pretransformovať na akciové spoločnosti

Opozičná SaS chce okrem iného aj liberalizovať trh zdravotných poisťovní či definovať nárok pacienta.

Fakultné a univerzitné nemocnice vo vlastníctve štátu by sa mali podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) pretransformovať na akciové spoločnosti. Informovali o tom liberáli na tlačovej konferencii, na ktorej predstavili svoju reformu zdravotníctva. Spomínané nemocnice sa totiž podľa SaS nemusia v súčasnosti podrobovať tvrdým rozpočtovým obmedzeniam.

Zdravotnícky tím SaS pripravoval reformu zdravotníctva zhruba rok. „Až pri tvorbe tejto reformy sme pochopili celý rozsah biedy slovenského zdravotníctva,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Dokument podľa neho nie je konečný, slúži ako námet na diskusiu. Ako priblížil Sulík, členom zdravotníckeho tímu vypomáhal aj exminister zdravotníctva Rudolf Zajac a bývalý generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia Ľuboš Lopatka.

Liberalizácia trhu poisťovní

Strana chce okrem iného aj liberalizovať trh zdravotných poisťovní. Aktuálne je podmienkou vzniku zdravotnej poisťovne základné imanie vo výške takmer 17 miliónov eur, pričom liberáli navrhujú zníženie na jeden milión eur. Člen zdravotníckeho tímu Martin Barto doplnil, že zrušiť by sa mala aj podmienka minimálneho počtu klientov. Vzniknúť by tak podľa neho mohli regionálne, či podnikové zdravotné poisťovne. „Súčasne ale popri tomto znížení finančných kritérií chceme pritvrdiť kritéria personálne a kritériá, ktoré sa týkajú likvidity a solventnosti,“ uviedol.

Členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo a členka zdravotníckeho tímu SaS Jana Cigániková konštatovala, že jedným z najväčších problémov slovenského zdravotníctva je plytvanie a absencia akéhokoľvek merania a kontroly vynaložených prostriedkov. „Sú veľmi zle nastavené pravidlá, vrátane motivácie zdravotníckych pracovníkov a povinností zdravotných poisťovní,“ povedala. Reforma sa snaží zjednodušiť prácu sestier i prácu lekárov. „Snažili sme sa o širšie uplatnenie asistentov i sestier,“ dodala.

Reforma taktiež definuje nárok poistenca, teda rozsah zdravotnej starostlivosti. „Neurčíme len to, na čo má pacient nárok, ale povieme v akom časovom horizonte má nárok a kto je za zabezpečenie tohto nároku zodpovedný. Čo najväčšiu časť tejto zodpovednosti sa snažíme preniesť na poisťovne ako manažérov starostlivosti o zdravie občanov,“ uviedla Cigániková. Opozičná strana navrhuje aj zlúčiť ministerstvo zdravotníctva s ministerstvom sociálnych vecí. Podľa nich by to bolo praktické najmä z hľadiska riešenia chronických lôžok.

Odporúčané články

Okolo dofinancovania panujú nedorozumenia Politici opatrne podporujú stratifikáciu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X