Strane SaS sa ozvali ľudia, ktorí dávali úplatky za poskytnutie zdravotnej starostlivosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Uplatok_korupcia.jpg
Foto: Pixabay.com

AKTUALIZOVANÉ – Podnety o úplatkoch dostali po tom, čo SaS upozornila na dvojité čakacie listiny

Strane Sloboda a solidarita (SaS) sa ozvali ľudia, ktorí dávali úplatky za poskytnutie zdravotnej starostlivosti na bratislavskej neurochirurgii. Stana o tom informovala na utorkovej tlačovej besede.

Tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Cigániková dostala podnety o úplatkoch od samotných pacientov po tom, čo SaS upozornila na dvojité čakacie listiny.

List o dvojitých čakacích listinách dostal zdravotnícky výbor od prednostu bratislavskej neurochirurgie Andreja Šteňa. Z neho vyplývalo, že na súkromnej klinike boli menej vážni pacienti operovaní skôr ako tí vážnejší.

Preto Cigániková podala trestné oznámenie na generálnu prokuratúru.

Úplatok aj žiadali

Poslankyni sa neskôr zdôverili pacienti, ktorí tvrdili, že bol od nich alebo ich známych žiadaný úplatok, dokonca aj takí, ktorí úplatok dali.

  • „Žena s aneuryzmou mala mať za 5 000 eur vybavenú urýchlenú operáciu, ktorú podľa iných odborníkov ani nepotrebovala,“ uviedla Cigániková.
  • Ozval sa tiež syn pacienta, ktorému bola niekoľkokrát presúvaná operácia, až kým mu iný pacient neporadil, aby išiel na konzultáciu do kancelárie k lekárovi. Keď odovzdal úplatok 500 eur, ďalší termín operácie sa už neprekladal.
  • Poslankyňa tiež dostala prostredníctvom sociálnej siete správu o pacientovi, ktorý mal dať úplatok niekoľko tisíc eur, aby na operáciu nemusel čakať dva roky.

Príklady, ktoré Cigániková uviedla, sú podľa nej z dôveryhodných zdrojov, mnohé osoby sama pozná. Nebude však uvádzať mená lekárov, keďže rešpektuje prezumpciu neviny.

Šuflíkové čakačky

Podľa Cigánikovej existujú tri druhy čakacích listín. Oficiálne, podľa vyhlášky, a neoficiálne, ktoré vedú aj poskytovatelia a poisťovne. K nim sa pacient nedostane.

Sú však aj tzv. „šuflíkové čakačky“, ktoré nikto nekontroluje. Ich dôsledkom je, že pacient môže dlho čakať na operáciu. Je tu veľký priestor na korupciu, uviedla.

„Dôrazne vyzývame ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby upravila vyhlášku o čakacích listinách tak, že bude len jedna verejná spoločná transparentná čakacia listina, ktorá bude pokrývať celú ústavnú zdravotnú starostlivosť,“ povedala Cigániková.

Chcú upraviť čakacie listiny

Člen zdravotníckeho tímu SaS Martin Barto navrhol, aby boli všetky plánované výkony uverejnené v zoznamoch. Pre každý plánovaný výkon by mali vzniknúť čakacie listiny, bez ohľadu na to, ako dlho by sa čakalo.

Zoznamy by boli povinne zverejnené, pacient by tak získal prehľad, kde by mu mohli poskytnúť zdravotnú starostlivosť skôr ako u jeho súčasného poskytovateľa a súčasne by vedel, ako sa posúva v zozname.

Zdravotné poisťovne by podľa Barta mali dbať na to, aby pacienta bezdôvodne nepresúvali a neodkladali výkon. Jednotlivé pracoviská majú kombinovať závažnejšie výkony s jednoduchšími tak, aby sa na rad dostávali rôzni pacienti, uviedol. Zoznamy by podľa neho mali byť súčasťou e-zdravia a mali by byť dostupné všetkým pacientom označeným identifikátorom fyzickej osoby.

MZ: Na úprave čakačiek pracujeme, úplatky sú neprípustné

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva (MZ) Zuzany Eliášovej rezort inicioval prípravu a vznik pracovnej skupiny na ministerstve, ktorá sa bude zaoberať problematikou verejných čakacích listín.

Jej súčasťou budú okrem samotných poskytovateľov aj zdravotné poisťovne, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a takisto Národné centrum zdravotníckych informácií.

MZ chce túto tému uzavrieť a dať jej jasné kontúry v priebehu budúceho roka.

„Ministerstvo zároveň má záujem, aby sa rozšíril zoznam výkonov, kde budú jasne stanovené lehoty pre pacientov. Cieľom je, aby pacienti na zákroky, resp. vyšetrenia čakali čo najkratšie,“ uviedla Eliášová. Podľa nej je konsenzus všetkých zainteresovaných subjektov v tejto oblasti nevyhnutný, preto MZ pracuje na špecifikovaní detailov.

„Čo sa týka problematiky úplatkov, MZ ich považuje za neprípustné,“ uzavrela.

Nemocnica: O úplatkoch nevieme, korupciu treba hlásiť

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská uviedla, že v nemocnici nemajú vedomosť o tom, že by sa lekári na Neurochirurgickej klinike LF UK, UNB a SZU týmto spôsobom dopustili korupčného správania.

Takéto správanie je podľa nej neakceptovateľné a v prípade dokázania viny sú voči osobe, ktorá sa týmto závažným spôsobom previnila, vyvodené dôsledky.

„Samozrejme, apelujeme na všetkých pacientov či iné osoby, ktoré by sa s prípadom úplatkov stretli, aby takýto prípad nahlásili príslušným orgánom,“ dodala.

V rámci opatrení, ktoré zabránia korupčnému správaniu, môžu takéto prípady pacienti alebo iné osoby nahlásiť aj na webovej stránke nemocnice – www.unb.sk v sekcii “chcel by som nahlásiť korupčné správanie”. Takýto prípad nemocnica ďalej posunie príslušným orgánom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáJana CigánikováMartin Barto