Voľby 2020: Stratifikácia ešte môže mať šancu, plánujú ju presadiť viaceré strany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto Foto: GettyImages

Zdravú zmenu by chceli zrealizovať Slovenská národná strana (SNS), strana Sloboda a Solidarita (SaS), Progresívne Slovensko/Spolu a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Podľa Dobrej voľby je reformu nemocníc potrebné naviazať na ďalšie zmeny.

ĽSNS presadenie reformy nepodporuje. Hnutie Sme rodina chce každý rok vyhodnocovať diferenciáciu nemocníc, aby získali ukazovatele ako podklady pre ich dynamickú optimalizáciu. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré strany poskytli agentúre SITA.

Strana SNS plánuje zrealizovať typizáciu nemocníc, teda stratifikáciu. Okrem toho chce tiež podporiť výstavbu novej národnej nemocnice.

Rekalibrácia siete medicínskych laboratórií

Súčasne so stratifikáciou chce strana SaS presadzovať aj reformu siete špecializovaných ambulancií a posilnenie kompetencií všeobecných lekárov.

„Spolu s týmito krokmi bude nutné aj uskutočniť rekalibráciu siete medicínskych laboratórií s cieľom zaistiť zachovanie potrebnej kvality vzoriek,“ uviedla pre agentúru SITA tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Reforma siete poskytovateľov je podľa nej nevyhnutná na zaistenie kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Inštitút nútenej správy

Ako konštatoval Oskar Dvořák z koalície PS/Spolu, pacienti potrebujú, aby každá nemocnica poskytovala rovnako kvalitné služby.

Okrem podpory kvality a bezpečnosti pacientov cez stratifikáciu chce PS/Spolu zaviesť aj inštitút nútenej správy. Bude podľa Dvořáka zahŕňať tvrdé opatrenia a tlak voči vedeniu zadlžujúcich sa nemocníc.

Expert na zdravotníctvo KDH Ján Hencel uviedol, že strana stratifikáciu podporuje, posledný návrh však podľa nich nerieši niektoré oblasti. Ide o oblasť podpory zdravia, ambulantnú zdravotnú starostlivosť a najmä primárnu zdravotnú starostlivosť.

„Reformou spomínaných oblastí vieme zachrániť viac stratených životov a vieme ovplyvniť aj predĺženie dĺžky života v zdraví,“ uviedol pre agentúru SITA Hencel.

Pevná sieť ústavných zdravotníckych zariadení

Ako uviedla hovorkyňa strany Dobrá voľba Martina Šoltésová, stratifikácia je dôležitým dokumentom, nie je to však všeliek. Je podľa nej potrebné naviazať stratifikáciu na obmedzenie zisku zdravotných poisťovní. Ako dodala, treba tiež dokončiť štandardné diagnostické a liečebné postupy, ktoré sú pre efektivitu a správnosť stratifikácie dôležité.

Strana ĽSNS nebude podporovať presadenie stratifikácie do praxe v takej forme, ako bola predložená. Stratifikácia sa musí podľa strany dopracovať a musí sa v prvom rade reformovať primárna sféra.

„Zadefinujeme pevnú sieť ústavných zdravotníckych zariadení, vrátane reálneho materiálno-technického a personálneho štandardu a štandardu výkonov, ktoré môže daný typ ústavného zdravotníckeho zaradenia vykonávať,“ uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.

Využiť pri tom chce hnutie existujúce kapacity, bez potreby ďalších predražených analýz a financovania expertov a poradcov. Užitočný by pre nich mohol byť aj materiál stratifikácie.

Agentúra SITA oslovila k tejto téme 11 najsilnejších politických strán podľa ostatných volebných preferencií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján HencelJana CigánikováMartina ŠoltésováOskar Dvořák
Firmy a inštitúcie Dobrá voľbaKDH Kresťanskodemokratické hnutieĽSNSPS/SpoluSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSNS Slovenská národná strana