Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica Malacky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA / Marián Peiger
8. 04. 2019 7:10 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Stratifikácia ide podľa plánu, poisťovne predstavujú nemocniciam nové kritériá

Pôjde najmä o zohľadňovanie výsledkov liečby pri uzatváraní zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a nemocnicami.

Premena nemocníc ide podľa plánu, zdravotné poisťovne predstavujú nemocniciam nové kritériá. Informovala o tom v tlačovej správe Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) SR.

Nové kritériá do lôžkovej zdravotnej starostlivosti zavedie stratifikácia nemocníc. Tú predstavilo v tomto týždni Ministerstvo zdravotníctva SR členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Pôjde najmä o zohľadňovanie výsledkov liečby pri uzatváraní zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a nemocnicami. Výsledky liečby pacientov sa po schválení legislatívnych zmien, súvisiacich so stratifikáciou, stanú súčasťou zmlúv vôbec prvýkrát od vzniku SR.

„Zdravotné poisťovne počas rokovaní so zástupcami nemocníc už predstavujú kritériá, ktoré zavedie stratifikácia. Cieľom je, aby mali dostatok času sa pripraviť na ich plný nábeh po schválení legislatívnych zmien,“ uviedla výkonná riaditeľka AZP Katarína Kafková.

Nemocnice si potrebu zmien uvedomujú

Zavedenie zmien v nemocniciach, ktoré má priniesť lepšie výsledky liečby pacientov, by sa malo podľa AZP stíhať v súlade s harmonogramom.

„Prvé reakcie riaditeľov a prevádzkovateľov nemocníc po predstavení projektu na pôde Ministerstva zdravotníctva SR boli mimoriadne konštruktívne. Je vidno, že aj oni si uvedomujú nevyhnutnosť zmien, ktoré pomôžu slovenskému zdravotníctvu reagovať na meniace sa potreby pacienta,“ vysvetlila výkonná riaditeľka AZP.

Katarína Kafková
Katarína Kafková | Foto: SITA / Marko Erd

Podľa AZP je dobrým signálom najmä to, že poskytovatelia aj v médiách hovoria o potrebe riadenej premeny nemocníc.

„Potreby pacientov sa nemenia iba na Slovensku. Prešli si tým nemocnice vo viacerých krajinách po celom svete. V ďalších, ako je napríklad aj susedná Česká republika, sa na stratifikáciu aktuálne tiež pripravujú,“ dodala Kafková.

Budú mať čas na splnenie kritérií

Slovenské nemocnice dostanú prechodný čas na splnenie nastavených kritérií. Prvýkrát sa uplatnia po prechodnom období až koncom roku 2021.

Stratifikácia nemocníc zavádza podľa AZP do slovenského zdravotníctva najväčšie zmeny za posledných 15 rokov. Výsledkom by malo byť zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí, lepšia zdravotná starostlivosť a kvalitný manažment pacienta.

Vďaka vyššej efektivite prinesie aj lepšie podmienky pre prácu lekárov, sestier a iných zdravotníckych pracovníkov, ako aj nový prístup k následnej a dlhodobej starostlivosti. V rámci neho by mali vzniknúť nové špecializované lôžka následnej a dlhodobej starostlivosti.

V najbližších dňoch by sa podľa asociácie malo začať aj medzirezortné pripomienkové konanie k tejto zmene.

Asociácia zdravotných poisťovní SR je jedným zo spoluautorov projektu stratifikácie.

Odporúčané články

Zadlžené nemocnice spotrebujú aj ušetrené peniaze, analytik poukazuje aj na chyby stratifikácie Stratifikácia je späť v pripomienkovom konaní

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X