Stratifikácia je späť v pripomienkovom konaní

Andrea Kalavská
Andrea Kalavská Foto: SITA/Diana Černáková
V návrhoch nastali zmeny. Vláda by mala materiál prerokovať ešte v júli.

Stratifikácia nemocníc aj zmeny v dlhodobej starostlivosti sa vrátili do pripomienkového konania. Po novom sú súčasťou jedného balíka.

Ako pre portál vZdravotnictve.sk povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, na príčine boli rozsiahle zmeny, ktoré vyplynuli z predchádzajúceho pripomienkového konania k úpravám následnej starostlivosti.

K stratifikácii, naopak, prišlo málo pripomienok, no aj v nej sa robili nejaké úpravy. „Aj stratifikácia, aj následná starostlivosť majú zadefinovať po novom cestu pacienta od akútneho lôžka až po následnú alebo dlhodobú starostlivosť,“ vysvetlila ministerka.

nemocnica
Foto: Thinkstock

Nechce rýchle riešenia

Ako šéfka rezortu zdôraznila, ide o prelomový materiál, ktorého naplnenie potrvá jedenásť rokov. „Preto sa nám zdalo slušné, aby si to všetci, ktorí tvoria systém, ešte raz prečítali, aby vedeli, ako to ministerstvo myslí,“ uviedla Kalavská.

Ministerka si podľa vlastných slov uvedomuje, že jej vyčítajú odďaľovanie prijatia stratifikácie. Uprednostňuje však, aby bola prekonzultovaná a vyhli sa tak problémom pri jej zavádzaní do praxe.

Nechcem veľmi rýchle, krásne riešenia. Chcem riešenia, ktoré sa možno nebudú všetkým na prvý pohľad páčiť, ale v dlhodobom horizonte prinášajú lepšiu zmenu pre pacienta,“ zdôraznila ministerka.

seniori
Foto: GettyImages

Rozšíri sa sieť ADOS-ov

Ako Kalavská priblížila, medzi zmenami je napríklad forma financovania lôžka dlhodobej starostlivosti. Upravovala sa aj sieť domácej ošetrovateľskej starostlivosti. „Chceme, aby pacient čo najskôr odišiel z akútneho lôžka, ktoré je veľmi drahé, išiel na doliečenie. Buď do „kamenného“ ústavného zariadenia, alebo, ak je to možné, aby išiel domov,“ povedala ministerka.

Upraví sa tak sieť agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti.Zmení sa aj cenový výnos, pretože sestry doteraz nemajú zaplatenú dopravu za pacientom.

Posilní sa aj domáca paliatívna starostlivosť. Mobilný paliatívny tím by mal byť minimálne jeden v každom okrese.

Mali sme aj nedostatočnú sieť paliatívnych oddelení. To sa tiež zvýši na dve oddelenia na vyšší územný celok. Doteraz bolo jedno,“ dodala Kalavská.


Vypočujte si celý rozhovor s ministerkou zdravotníctva SR Andreou Kalavskou:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Kalavská