Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
eura
Foto: FreeImages.com
11. 09. 2019 10:33 ZdravotníctvoSlovensko Marek elias.jpg od vZdravotnictve.sk

Stratifikácia si vyžiada peniaze, ale odkiaľ? pýta sa Krajčí

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská hľadá podporu pre stratifikáciu – reformu nemocničnej siete. „Nikde však neprezentovala, ako chce celú reformu ufinancovať,“ uviedol tieňový minister za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Marek Krajčí.

Je pritom podľa neho jasné, že rokmi zanedbávané štátne koncové nemocnice bude treba radikálne zmodernizovať. Pripraviť sa musia na zvýšený nápor pacientov, ktorí v nich budú hľadať útočisko po tom, ako sa ich lokálne nemocnice zmenia na doliečovacie ústavy.

Bez predvídateľného a dostatočného financovania rezortu sa takáto zmena nedá uskutočniť,“ upozornil Krajčí.

Zvyšovanie rozpočtu pre zdravotníctvo poslanci zamietli

Poslanec nerozumie, prečo poslanci parlamentu v utorok odmietli jeho návrh ústavného zákona. Ten mal stanoviť spôsob výpočtu sumy výdavkov na celé zdravotníctvo.

Rozpočet zdravotníctva sa mal na základe Krajčího návrhu každoročne zvyšovať minimálne o 0,1 % podielu HDP, až kým by Slovensko nevynakladalo na zdravotníctvo priemernú hodnotu HDP, ktorú vynakladajú členské štáty EÚ.

Takto by bola zabezpečená predvídateľnosť financovania zdravotníctva. Zabezpečilo by sa efektívne plánovanie výdavkov a investícií. Tým by sa zabezpečil nevyhnutný rast v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale napomohlo by sa aj zvýšeniu efektivity,“ vymenoval Krajčí.

Národná rada SR však jeho návrh neschválila, čo podľa Krajčího svedčí o tom, že zdravotníctvo nie je prioritou pre súčasnú vládu.

Žiaľ, zdá sa, že ani ostatné strany či niektorí nezaradení poslanci si dostatočne neuvedomujú alarmujúci stav dnešného zdravotníctva. Inak sa nedá vysvetliť nepodporenie nášho návrhu, ktorý mal prispieť k vyriešeniu roky pretrvávajúcich problémov fungovania zdravotníctva na Slovensku,“ uzavrel.

K téme

Poslanci stopli opozičný návrh ústavného zákona o rozpočtovaní výdavkov štátu na zdravotníctvo Pri stratifikácii by mala ísť politika bokom, vyzývajú zdravotné poisťovne

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V prípade vraždy novinára Kuciaka sa procesné strany oboznamujú s vyšetrovacím spisom Video: Tackal sa pri čiare a po spadnutí vstal na tretí pokus, rozhodca Milan sa vyfarbil Mám pocit, že na Slovensku chýba nadšenie niečo budovať, vyhlásil Danko Čo sa tým zmení, ak sa po štvrtý raz stanem majstrom sveta, pýtal sa Peter Sagan Košická župa ponúkla odkúpenie oceliarne U. S. Steel za jedno euro, Žigovo ministerstvo sa rozohnilo Brexit bez dohody spôsobí nenapraviteľné a vážne škody, varujú európske združenia výrobcov áut

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X