Stratifikácia si vyžiada peniaze, ale odkiaľ? pýta sa Krajčí

eura
Foto: FreeImages.com

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská hľadá podporu pre stratifikáciu – reformu nemocničnej siete. „Nikde však neprezentovala, ako chce celú reformu ufinancovať,“ uviedol tieňový minister za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Marek Krajčí.

Je pritom podľa neho jasné, že rokmi zanedbávané štátne koncové nemocnice bude treba radikálne zmodernizovať. Pripraviť sa musia na zvýšený nápor pacientov, ktorí v nich budú hľadať útočisko po tom, ako sa ich lokálne nemocnice zmenia na doliečovacie ústavy.

Bez predvídateľného a dostatočného financovania rezortu sa takáto zmena nedá uskutočniť,“ upozornil Krajčí.

Zvyšovanie rozpočtu pre zdravotníctvo poslanci zamietli

Poslanec nerozumie, prečo poslanci parlamentu v utorok odmietli jeho návrh ústavného zákona. Ten mal stanoviť spôsob výpočtu sumy výdavkov na celé zdravotníctvo.

Rozpočet zdravotníctva sa mal na základe Krajčího návrhu každoročne zvyšovať minimálne o 0,1 % podielu HDP, až kým by Slovensko nevynakladalo na zdravotníctvo priemernú hodnotu HDP, ktorú vynakladajú členské štáty EÚ.

Takto by bola zabezpečená predvídateľnosť financovania zdravotníctva. Zabezpečilo by sa efektívne plánovanie výdavkov a investícií. Tým by sa zabezpečil nevyhnutný rast v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale napomohlo by sa aj zvýšeniu efektivity,“ vymenoval Krajčí.

Národná rada SR však jeho návrh neschválila, čo podľa Krajčího svedčí o tom, že zdravotníctvo nie je prioritou pre súčasnú vládu.

Žiaľ, zdá sa, že ani ostatné strany či niektorí nezaradení poslanci si dostatočne neuvedomujú alarmujúci stav dnešného zdravotníctva. Inak sa nedá vysvetliť nepodporenie nášho návrhu, ktorý mal prispieť k vyriešeniu roky pretrvávajúcich problémov fungovania zdravotníctva na Slovensku,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky