Stratifikácia začína legislatívny proces

Nemocnica_lozka
Foto: FreeImages.com
Na pripomienky k legislatívnemu zámeru je čas do 24. januára

Projekt stratifikácie nemocníc smeruje do legislatívneho procesu. Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok otvorilo pripomienkové konanie k legislatívnemu zámeru.

Ako sa v ňom uvádza, malo by ísť o novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Svoje pripomienky môžu účastníci zaslať do 24. januára.

Navrhovaná právna úprava predstavuje podľa MZ novú koncepciu ústavnej zdravotnej starostlivosti. Jej cieľom je zabezpečenie kvalitnej a dostupnej starostlivosti pre pacienta.

Slovensko zaostáva

SR napriek zdrojom vynakladaným na zdravotnú starostlivosť nedosahuje v parametroch kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti čísla, ktoré dosahujú vyspelejšie západoeurópske krajiny. Ide napríklad o kritériá ako dĺžka hospitalizácie alebo počet odvrátiteľných úmrtí. Slovensko patrí medzi krajiny, kde je najväčší počet zbytočných, resp. odvrátiteľných úmrtí.

Slovensko má podľa MZ veľmi veľa akútnych lôžok a dlhé trvanie hospitalizácie. Svetový trend je pritom znižovať alebo skracovať počty hospitalizačných dní, maximum výkonov robiť v rámci jednodňovej chirurgie alebo jednodňovej hospitalizácie.

Zároveň sa z hľadiska demografického vývoja zvyšuje potreba pre lôžka dlhodobej zdravotnej starostlivosti.

Cieľom je navýšiť počet lôžok pre následnú a dlhodobú lôžkovú starostlivosť tak, aby dlhodobo chorí alebo starší pacienti mohli byť po zvládnutí akútneho stavu liečení na oddeleniach alebo v ústavoch pre dlhodobo chorých, ktorých je v súčasnosti nedostatok, uzatvára MZ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom