Študentka architektúry plánuje vytvoriť v trnavskej nemocnici prvú terapeutickú záhradu na Slovensku

záhrada
Foto: ilustračné, Getty Images

TRNAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Fakultná nemocnica v Trnave plánuje spoločne so študentkou architektúry Janou Pajchlovou a kolektívom ďalších mladých ľudí vo svojom areáli vybudovať prvú terapeutickú záhradu v rámci slovenských nemocníc.

Pre pacientov aj návštevníkov

Záhrada bude slúžiť pacientom, návštevníkom aj zamestnancom nemocnice. Vybudovať ju plánujú v nadchádzajúcich mesiacoch brigádami dobrovoľníkov.

Peniaze na mlatový chodník, altánok, ping-pongový stôl a ďalšie prvky chcú získať cez kolektívne financovanie prostredníctvom darcov cez startlab.sk.

Na kúpu prvkov pre terapeutickú záhradu je potrebných najmenej 2 500 eur, v systéme kolektívneho financovania sa zozbieralo už sedemdesiat percent tejto čiastky. Crowdfundingová kapmaň na startlab.sk potrvá do 20. júna.

Miesto pri psychiatrii

Jana Pajchlová študuje architektúru a vo svojej diplomovej práci sa venuje revitalizácii areálu Fakultnej nemocnice v Trnave. Jej vedeniu ponúkla nápad na terapeutickú záhradu, nemocnica pre jej zelenú oázu vyčlenila priestor pri budove psychiatrického oddelenia. Areál nemocnice má pomerne dosť zelene, podľa mladej architektky však jej potenciál nie je využitý.

„Terapeutická záhrada je v kontexte nemocničného areálu špecifická. Okrem pasívneho vnímania zelene bude možné záhradu využívať aj aktívne, na záhradkárske aktivity. Tie ponúknu priestor pre každodennú realizáciu, ktorá je zároveň fyzickým cvičením,“ vysvetlila Pajchlová. Na projekte okrem nej spolupracujú aj záhradní architekti, stavebná inžinierka alebo environmentalista.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Pajchlová
Firmy a inštitúcie FN TT Fakultná nemocnica Trnava