Študenti košickej SZŠ sa budú učiť anatómiu virtuálne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Foto: Svet zdravia

„Vau,“ mohli si povedať študenti Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej ulici v Košiciach. Anatómiu sa totiž budú učiť v 3D priestore Virtuálnej anatomickej učebne (VAU).

Vyhrali ju v súťaži, ktorú organizovali sieť nemocníc Svet zdravia, spoločnosť Samsung a Virtual Medicine. Porazila ďalších 16 stredných zdravotníckych škôl.

„Študenti budú môcť vďaka aplikácii vidieť jednotlivé štruktúry ľudského tela z rôznych perspektív. Môžu ich interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby mali reálne sústavy ľudského tela pred sebou,“ vysvetľuje Tomáš Brngál, ktorý spolu s informatikom Milošom Svrčekom aplikáciu vytvorili a založili start-up Virtual Medicine.

Žiaci tak konečne uvidia, ako ľudský organizmus vyzerá v troch dimenziách. Doteraz sa to učili prevažne z obrázkov v učebniciach. „Aplikácia navyše obsahuje aj prvky gamifikácie. Študenti si tak môžu napríklad hravou a interaktívnou formou otestovať, či poznajú ten-ktorý sval,“ opísal Brngál.

Aplikácia zároveň obsahuje pomenovania jednotlivých častí tela v slovenčine aj v latinčine a ich základnú charakteristiku.

Uľahčí učenie komplikovaného predmetu

Riaditeľka SZŠ na Kukučínovej ulici v Košiciach Anna Hencovská vysvetľuje, že anatómia je pre veľký rozsah učiva i latinské názvoslovie jedným z najnáročnejších predmetov.

„Virtuálna realita predstavuje pre študentov nenáročný spôsob, ako získavať poznatky prostredníctvom vlastného zážitku a osvojiť si ich tak jednoduchšie a rýchlejšie už na hodine. Podporí názornosť vyučovania základného predmetu pre odbory praktická sestra, masér, diplomovaná všeobecná sestra, diplomovaný fyzioterapeut,  zdravotnícky záchranár a sanitár,“ hovorí.

Vau_ke_1.jpg

Interaktívny spôsob výučby podľa riaditeľky zlepšuje sústredenosť študentov na učivo. Zapája do procesu viaceré zmysly či zvyšuje motiváciu žiakov. V porovnaní so štúdiom kníh si študenti poznatky pamätajú dlhšie.

Aplikácia, ktorú upravili pre potreby strednej školy, bude obsahovať všetky zložky ľudského tela, teda svaly a kosti, cievy, nervy, orgány či jednotlivé sústavy.

Tretia stredoškolská virtuálna učebňa na Slovensku

Virtuálna anatomická učebňa v Košiciach je len tretia svojho druhu na strednej škole.

„Koncom roka 2017 vznikla prvá takáto učebňa v Košickom kraji na Strednej zdravotníckej škole v Michalovciach. Teší nás, že k nej pribudla ďalšia,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Aj v Košickom kraji vnímajú podľa neho v posledných rokoch nedostatok študentov, ktorí sa hlásia na zdravotnícke školy. Tí potom chýbajú v nemocniciach a ďalších zdravotníckych zariadeniach. Len v kraji chýba zhruba 200 zdravotných sestier, ďalších 250 je v dôchodkovom veku. „Verím, že aj takáto moderná učebňa zvýši záujem mladých ľudí o štúdium v zdravotníckych odboroch,“ dodal Trnka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Svet zdravia