Študenti vyvinuli zariadenie na meranie viacerých fyziologických funkcií naraz

|
Foto: UK

Veľké a drahé prístroje môže nahradiť medicínsko-technologické zariadenie S-Case vo veľkosti mobilného telefónu. Bude schopné merať naraz viaceré fyziologické funkcie človeka aj bez prítomnosti zdravotníckeho personálu.

Na vývoji zariadenia sa podieľajú piati študenti z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU). Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller.

Naplnený funkciami

Študenti z Lekárskej fakulty UK a Fakulty informatiky a informačných technológií STU spojili svoje poznatky a vyvinuli prístroj, ktorý môže nahradiť viacero zariadení naraz.

Všetky hodnoty z jednotlivých senzorov S-Case sa zapíšu do systému zariadenia a následne analyzujú. Vyhodnotené výsledky poskytne prístroj v audiovizuálnej forme obsluhujúcej osobe.

„Zariadenie je možné napojiť na mobil a údaje z neho bude možné formou telemedicíny odoslať jedným klikom do mobilného alebo počítačového zariadenie lekára aj tisícky kilometrov ďaleko,“ uvádza študent medicíny na Univerzite Komenského Martin Pekarčík.

Jednou z funkcií S-Case je EKG. Prístroj tiež obsahuje oximeter, ktorý meria nasýtenie krvi kyslíkom. Samozrejmosťou je teplomer na meranie vnútornej teploty tela, ale aj teploty prostredia. Ďalšími funkciami sú glukomer, pulzmeter a tlakomer.

Zíde sa v krajinách tretieho sveta či v imigračných táboroch

„S-Case nájde uplatnenie najmä v rukách lekárov pôsobiacich v krajinách tretieho sveta, ako je Afrika či India, alebo v imigračných táboroch pre rýchlu diagnostiku veľkého množstva jedincov. Slúžiť bude aj ako edukačná pomôcka na stredných zdravotníckych školách a lekárskych fakultách,“ hovorí Pekarčík.

Scase_autori.jpg

Za prístrojom stoja študenti medicíny na Univerzite Komenského Martin Pekarčík a Paulína Polakovičová, študenti Slovenskej technickej univerzity František Kudlačák, Denis Capkovič a Ján Forgáč a manažér Slavomír Hruška.

Na vývoji spolupracovali s lekármi pôsobiacimi v rozvojových krajinách.

Študenti so svojím projektom vyhrali viacero súťaží ako Veľvyslanectvo mladých, Slovak University Startup Cup či Slovak Playpark. Druhé miesto získali na European Playpark Finals v Benátkach a ako jediný zástupca za Slovensko sa zúčastnili na University World Startup Cup 2018 v Kodani s ďalšími 65 startupmi sveta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzita