Štúdia vykonaná na doteraz najväčšom počte detí nenašla súvislosť medzi očkovaním a autizmom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dieťa, autizmus
Autizmus sa vyskytuje oveľa častejšie u chlapcov ako u dievčat. Foto: ilustračné, Getty Images

Mýtus, že vakcíny spôsobujú autizmus u detí, bol vyvrátený už niekoľkokrát. Najnovšia dánska štúdia je najväčšia, aká doteraz bola spravená. Zúčastnilo sa jej až 657 461 detí vrátane 6 517 detí, u ktorých bola diagnostikovaná porucha autistického spektra (PAS).

Dánski vedci tiež zistili, že u neočkovaných detí je väčšia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaný autizmus, ako u tých, ktoré v minulosti dostali vakcíny. Štúdie sa zúčastnili deti narodené v rokoch medzi 1999 až 2010.

Mýtus o očkovaní a autizme napriek mnohým štúdiám pretrváva a šíri sa internetom, čo prispieva k tomu, že napríklad počet zaznamenaných prípadov osýpok sa za posledný rok zdvojnásobil.

Čo je autizmus?

Autizmus je vývojová porucha, ktorú charakterizuje deficit v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Postihnutie zahŕňa problémy s porozumením reči či udržiavaním zmysluplnej konverzácie.

Aj preto majú deti s autizmom problém pri vytváraní vzťahov. Napriek tomu, ako sú autisti často vo filmoch zobrazovaní, väčšina tých s Aspergerovým syndrónom má normálnu všeobecnú inteligenciu, ale obvykle je značne nemotorná.

Autizmus liečiteľný nie je, vďaka terapii však vedia mať ľudia s touto diagnózou pomerne kvalitný život. Odhaduje sa, že na Slovensku žije okolo 40-tisíc ľudí s poruchou autistického spektra (PAS).

Autizmus a očkovanie

Výrazný nárast výskytu autizmu za posledné desaťročia sa udáva takmer vo všetkých krajinách sveta, čo len podporuje názory, podľa ktorých za vývin autizmu u detí môže povinné očkovanie.

Dánka štúdia publikovaná v časopise Annals of Internal Medicine potvrdila, že ani v rizikových skupinách detí, teda takých, ktoré majú autizmus v rodine, neexistuje súvislosť medzi očkovaním a diagnostikovaním tejto poruchy.

Ukázalo sa akurát, že u detí, ktoré majú súrodencov s autizmom, je sedemkrát vyššia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná PAS ako u detí bez rodinnej anamnézy. U chlapcov bola táto pravdepodobnosť dokonca štyrikrát vyššia ako u dievčat.

Opačný výsledok

Dánsky tím vedcov tiež zistil, že u piatich percent detí, ktoré neboli očkované, bola o 17 percent vyššia pravdepodobnosť diagnostikovania autizmu ako u tých, ktoré boli očkované.

„Štúdia dôrazne podporuje to, že MMR očkovanie nezvyšuje riziko autizmu, nespôsobuje autizmus u vnímavých detí a nie je spojené s narastajúcim počtom prípadov autizmu,“ uzatvárajú autori z kodanského Statens Serum Institut.

MMR očkovanie predstavuje vakcínu proti trom ochoreniam – morbilli (osýpkam), mumps (príušniciam) a rubeola (ružienke). Odporúča sa očkovať dvomi dávkami, prvou v 15. až 18. mesiaci dieťaťa, druhou v 11. roku života.

Štúdie z minulosti

Napriek tomu, že sa vedci snažia mýtus o spojení autizmu s očkovaním vyvrátiť, sú aj takí, ktorí sa prepojenie v minulosti pokúšali potvrdiť. Jedným z nich je aj Andrew Wakefield, ktorý v roku 1998 publikoval štúdiu zameranú na MMR vakcínu a jej vplyv na 12 detí.

Jeho výsledky sa nereplikovali a neskôr vyšlo najavo, že sfalšoval údaje, pre ktoré mu bola odobratá lekárska licencia. Iná štúdia z roku 2017 zase spájala hliník vo vakcínach s autizmom.

Táto štúdia bola stiahnutá po tom, čo vedci zistili, že so snímkami sa manipulovalo a jeden zo spoluautorov potvrdil, že údaje v príspevku boli pred zverejnením zámerne zmenené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders HviidAndrew Wakefield
Firmy a inštitúcie Annals of Internal MedicineStatens Serum Institut