Štvrtá dávka vakcíny proti koronavírusu je bezpečná a účinná, tvrdí izraelský premiér Bennett

Naftali Bennett
Izraelský premiér Naftali Bennett. Foto: Emil Salman/Pool Photo/AP

Predbežné dáta o podávaní štvrtej dávky vakcíny proti koronavírusu ukazujú, že bezpečne vyvoláva zhruba päťnásobný nárast protilátok.

V utorok to povedal izraelský premiér Naftali Bennett počas návštevy Šebovej nemocnice, kde Izrael minulý týždeň spustil testovanie podávania druhej posilňujúcej dávky.

Štvrtú dávku ponúkajú ako prví

Štvrtú dávku očkovacej látky od konzorcia Pfizer-BioNTech krajina ako prvá v súčasnosti ponúka ľuďom nad 60 rokov a osobám s oslabeným imunitným systémom.

Prvotné výsledky podľa Bennetta ukazujú, že štvrtá dávka je bezpečná ako tretia. Tú už v Izraeli dostala zhruba polovica z jeho takmer 9,5 milióna obyvateľov.

Zvýšenie protilátok naznačuje „veľmi vysokú pravdepodobnosť, že štvrtá dávka ochráni očkovaných ľudí do značnej miery, do určitej miery pred infekciou a pred závažnými príznakmi,“ povedal izraelský premiér.

Ako tiež vyhlásil, Izrael zostáva „v popredí“ výskumu koronavírusu, zbiera a zdieľa údaje, ktoré pomáhajú zvyšku sveta bojovať proti pandémii.

Izrael aj tak čelil vlne infekcií

Izrael bol medzi prvými krajinami, ktoré pred rokom začali podávať vakcínu proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech a v lete posilňujúce dávky.

Aj tak však čelil vlne infekcií, ktoré spôsobil nákazlivejší variant koronavírusu delta, a úrady varujú pred ďalšou vlnou vyvolanou extrémne nákazlivým variantom omikron.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva hlási viac ako 46-tisíc aktívnych prípadov nákazy koronavírusom, z toho 117 vážne chorých pacientov.

V dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo v Izraeli od začiatku pandémie najmenej 8 247 ľudí.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Naftali Bennett