Sú plastové štíty rovnako účinné ako rúška? Podľa odborníkov majú jednu veľkú nevýhodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plastový štít
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

O rúškach ako efektívnej bariére pred šírením ochorenia COVID-19 sa už popísalo mnoho. Niektorí ľudia si však namiesto nich chránia tvár plastovými štítmi či plastovými obdobami rúšok. Je to dobrá alternatíva? Čo hovoria odborníci?

Nedokážu zabrániť šíreniu vírusu

Plastové rúška či štíty neprekrývajú dýchacie cesty tak, aby účinne zabránili šíreniu vírusu do okolia. Neposkytujú ochranu porovnateľnú s rúškami,“ uvádza na Facebooku Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Podľa hygieny zachytí plastová bariéra pred ústami a nosom iba väčšie kvapky, ktoré smerujú priamo na jeho povrch, no drobné kvapôčky obsahujúce vírus môžu po stranách naďalej unikať do prostredia.

Plastový materiál zároveň nemôže tesne obopínať horné dýchacie cesty, lebo by sme sa udusili. Nie je porézny – nefiltruje vzduch a nedá sa cez neho dýchať,“ dopĺňa ÚVZ.

Slúžia na ochranu očí

Ochranný štít je primárne určený na ochranu očí, upozorňuje hygiena. Takisto plní svoj účel pri komunikácii s osobami s poruchou sluchu, ktoré potrebujú odčítať z pier. „Dýchacie cesty sú však chránené až vtedy, ak si pod štítom nasadíte aj rúško,“ upozorňuje hygiena.

Odborníci zároveň dodávajú, že plastové rúška a štíty nespĺňajú požiadavky na vhodné prekrytie horných dýchacích ciest, a preto nie sú zahrnuté v odporúčaniach pre širokú verejnosť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Aj rúško treba nosiť správne

Ani rúško podľa nich nie je efektívnou ochranou, ak je nesprávne nasadené, vlhké a neprekrýva nosové dierky. Ak ho však nosíme správne, podstatne znižuje riziko nákazy.

Cez tkaninu prekĺznu molekuly vzduchu, no podstatne väčšie kvapôčky s vírusom sa zachytia na povrchu rúška. Nosením rúška takto podstatne znižujeme riziko, že infekčné kvapôčky uniknú do prostredia a vdýchne ich iný človek, alebo že dopadnú na okolité povrchy a roznesieme ich na rukách,“ vysvetľuje ÚVZ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať