Aktualizované: Súd dal za pravdu lekárom, Sociálna poisťovňa pochybila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sud.jpg
Foto: Pixabay.com
  • aktualizované 11. júna 18:50

Sociálna poisťovňa nepostupovala správne, keď od lekárov vymáhala nezaplatené odvody a penále z licencie L1A. Rozhodol tak Najvyšší súd SR, informovala Slovenská lekárska komora (SLK) na svojej stránke.

Postup pri vydávaní rozhodnutí nebol v súlade so zákonom a rozhodnutia Sociálnej poisťovne sú nezákonné,“ uviedla komora.

Problém s licenciou L1A

O čo išlo? Licencia L1A umožňuje lekárom-fyzickým osobám poskytovať zdravotnú starostlivosť. Niektorí sa však prihlásili do Sociálnej poisťovne bez nej, len ako samostatne zárobkovo činné osoby.

Keď sa však rozhodli zmeniť spôsob podnikania, čiže prešli na formu právnickej osoby (s.r.o.), zo Sociálnej poisťovne sa odhlásili. Keďže však licenciu stále mali, Sociálna poisťovňa im onedlho naúčtovala nezaplatené odvody a pridala penále.

Podľa Sociálnej poisťovne u nich nezanikli všetky oprávnenia na výkon samostatnej zárobkovej činnosti a stále boli držiteľmi licencie. Ich príjmy podľa zákona o dani z príjmu boli vyššie ako zákonom stanovená hranica príjmu, povinné poistenie SZČO im nemalo zaniknúť a trvalo, ale neplatili odvody.

Situácia sa dotkla podľa SLK približne 600 lekárov, ktorí museli platiť dlžné poistné a penále aj v tisíckach eur.

Súd podporil lekárov

Najvyšší súd však rozhodol, že Sociálna poisťovňa nepostupovala správne. Podľa neho samotná licencia L1A sa automaticky nerovná samostatnej zárobkovej činnosti.

Licencovanú činnosť môže [držiteľ licencie] vykonávať až na základe dohody (zmluvy) s iným poskytovateľom,“ odôvodnil súd.

Sociálna poisťovňa
Sociálna poisťovňa Foto: ilustračné, SITA

Sociálna poisťovňa podľa súdu mala posudzovať príjmy lekára osobitne vo vzťahu k licencii L1A a skúmať, či všetky príjmy vykázané v jeho daňovom priznaní v príslušnom zdaňovacom období sú aj príjmami lekára považovaného za samostatne zárobkovo činnú osobu.

Sociálna poisťovňa odmieta, že by postupovala nezákonne

Sociálna poisťovňa však odmieta interpetáciu SLK, že by postupovala nezákonne. „Sociálna poisťovňa vždy postupovala v súlade s existujúcou právnou úpravou,“ uviedol v stanovisku jej hovorca Peter Višváder.

Ako pripomenul, doteraz súdy, vrátane Najvyššieho súdu, jej dali za pravdu. „Ale keďže NS SR medzičasom dospel k inému právnemu názoru, než zastával v septembri roku 2018, Sociálna poisťovňa sa bude musieť vysporiadať s touto situáciou,“ komentoval Višváder.

O konkrétnych spôsoboch riešenia situácie bude poisťovňa informovať po podrobnej analýze uznesenia.

Prezident SLK Richterovi: Odstúpte!

Prezident SLK Marian Kollár vyzval ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, aby pre tento prípad vyvodil osobnú zodpovednosť a zvážil svoju abdikáciu.

„Máme za to, že minister práce Ján Richter po tom, ako sa postavil k riešeniu veci a bojoval proti nevinným a Sociálnou poisťovňou zavedeným lekárom, nemá právo a legitimitu zotrvať naďalej v pozícii ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR, úlohou ktorého je obhajovať aj sociálnu spravodlivosť našich občanov,“ vyhlásil Kollár.

Marian Kollár
Marian Kollár Foto: SITA / Marek Mrviš

Komora tiež pripomenula, že začiatkom marca 2017 usporiadala protestné zhromaždenie pred ministerstvom. Richterovi vtedy odovzdali otvorený list.

„Len pripomíname, že minister Richter si ani raz nenašiel čas, aby sa osobne so zástupcami SLK na túto tému stretol,“ konštatovala komora.

Slovenská lekárska komora je pripravená poskytnúť všetkým lekárom právnu pomoc v prípade nepriaznivých následkov rozhodnutia Sociálnej poisťovne v ich neprospech.

Richter: Agresivite lekárov nerozumiem

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) sa v utorok podľa svojich slov nemohlo bližšie vyjadriť k novému uzneseniu Najvyššieho súdu SR, nakoľko mu ešte nebolo doručené.

Situáciu bude, rovnako ako SP, obratom právne analyzovať a následne v súčinnosti s ňou riešiť.

Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

MPSVR sa stotožňovalo s právnym názorom Sociálnej poisťovne, ktorého správnosť už predtým viacnásobne potvrdili rozhodnutia krajských súdov, ale aj Najvyššieho súdu SR v rozsudku z 26. septembra 2018.

V každom prípade sa minister Ján Richter podľa stanoviska tvrdo ohradzuje voči osobným útokom SLK a nerozumie ich agresivite.

„Od vzniku tohto problému lekárov SZČO im ľudsky rozumel a poukazoval na jediné aktuálne riešenia v zmysle zákonných možností, o ktorých písal v liste prezidentovi SLK ešte v decembri 2016. So SLK v tom období rokoval aj štátny tajomník MPSVR, opakovane aj generálny riaditeľ SP, a samozrejme aj odborníci zo sekcie sociálneho poistenia,“ uviedol rezort práce.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterMarian Kollár
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRNS Najvyšší súd SRSLK Slovenská lekárska komoraSociálna poisťovňa