Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spravodlivost_sud.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
5. 02. 2018 16:38 Poisťovníctvo od SITA

Súd EÚ rozhodol: EK musí posúdiť, či VšZP a SZP dostali štátnu pomoc

Európska komisia v roku 2014 vo veci sťažnosti poisťovne Dôvera rozhodla, že Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP) nemôžu byť klasifikované ako podniky v zmysle pravidiel EÚ pre štátnu pomoc. Súd dospel k záveru, že SZP a VšZP by sa mali považovať za podniky, na ktoré sa pravidlá EÚ v oblasti štátnej pomoci vzťahujú.

Všeobecný súd EÚ anuloval rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorým zamietla sťažnosti slovenskej zdravotnej poisťovne Dôvera z rokov 2007 a 2011 tvrdiacich, že Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP) dostali v niekoľkých prípadoch štátnu pomoc.

EK v októbri 2014 rozhodla, že opatrenia, na ktoré sa Dôvera sťažovala, nie sú štátnou pomocou.

Podľa EK totiž vzhľadom na prevahu sociálnosti a solidarity a regulačných aspektov slovenského systému povinného zdravotného poistenia, sa aktivita v tomto systéme nemôže považovať za ekonomickú aktivitu a preto SZP a VšZP nemôžu byť klasifikované ako podniky v zmysle pravidiel EÚ pre štátnu pomoc.

Podnet podali súkromné poisťovne

Dôvera s podporou zdravotnej poisťovne Union napadli rozhodnutie EK na Všeobecnom súde EÚ. Tento súd v rozhodnutí, ktoré zverejnil v pondelok, uznal zistenie EK, že v slovenskom systéme zdravotného poistenia prevažujú aspekty sociálnosti a solidarity a regulačné aspekty.

Podľa súdu však fakt, že subjekt ponúka na trhu svoje služby bez snahy dosiahnuť zisk, nebráni tomu, aby sa považoval za podnik. Súťaží totiž s inými subjektmi, ktoré sa snažia dosiahnuť zisk poskytovaním takýchto služieb.

Súd poukazuje na to, že slovenský zákon umožňuje súkromným zdravotným poisťovniam dosahovať zisky. Súd dospel k záveru, že aktivita poskytovania povinného zdravotného poistenia na Slovensku má ekonomickú povahu a preto SZP a VšZP by sa tiež mali považovať za podniky, na ktoré sa vzťahujú pravidlá EÚ v oblasti štátnej pomoci.

Komisia musí rozhodnúť znova

Súd však konštatuje, že nerozhodol o tom, či sporné opatrenia sú naozaj štátnou pomocou, ktorú legislatíva EÚ zakazuje. EK musí v spore prijať nové rozhodnutie, ktoré je potom opäť možné napadnúť na Všeobecnom súde.

Podľa Dôvery štátnou pomocou bolo navýšenie kapitálu SZP o zhruba 15 mil. eur od novembra 2005 po november 2006, splatenie dlhov SZP v rokoch 2003 a 2006 v sume 52,7 mil. eur a 28 mil. eur štátnou spoločnosťou Veriteľ, dotácia v sume 7,6 mil. eur pre SZP v roku 2006 zo strany ministerstva zdravotníctva a navýšenie kapitálu VšZP v roku 2010 o sumu 65,1 mil. eur.

Odporúčané články

Aktualizované: Súd zamietol žalobu Penty pre zákaz zisku poisťovní EMA našla podnájomníka do svojej bývalej budovy v Londýne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Leteckí záchranári ratovali trojročného chlapčeka, mal poranenú hlavu aj obe nohy Zomrel americký herec Peter Fonda, hviezda filmu Bezstarostná jazda Pitva odhalila príčinu smrti finančníka Epsteina, ktorý čelil obvineniam zo sexuálnych zločinov Zomrel jeden zo siedmich velikánov, Talian Gimondi ovládol všetky tri podujatia Grand Tour

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X