Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eutanázia, ukončenie života
Foto: ilustračné, Getty Images
11. 09. 2019 16:35 OstatnéHolandsko od vZdravotnictve.skSITA

Súd oslobodil lekárku v prelomovom procese týkajúcom sa eutanázie

Holandský súd oslobodil lekárku v prelomovom procese, od ktorého si prokurátori aj lekári sľubujú, že vyjasní, ako uplatňovať zákon o eutanázii z roku 2002 v súvislosti s osobami v pokročilom štádiu demencie.

Lekárku oslobodili spod akéhokoľvek previnenia pri vykonaní eutanázie 74-ročnej pacientky, ktorej pred tromi rokmi podala smrteľnú dávku liekov aj napriek náznakom, že zmenila názor po tom, ako sa písomne vyjadrila, že si praje eutanáziu.

Splnila všetky kritériá

Sudcovia haagskeho okresného súdu v stredu rozhodli, že lekárka splnila všetky kritériá pre vykonanie eutanázie, ktoré vyžaduje holandský zákon.

Lekárka čelila obvineniam, že nekonala s náležitou starostlivosťou a žalobcovia tvrdili, že neprejavila dostatočné úsilie zistiť, či si pacientka stále praje zomrieť. Prokuratúra po preštudovaní rozsudku zváži, či sa v prípade odvolá.

Priekopnícka krajina

Holandsko je priekopníckou krajinou v oblasti dobrovoľného ukončenia života, ak sa utrpenie stane neznesiteľným. Zákon dekriminalizoval zabitie človeka, ak úkon vykoná lekár za dodržania prísnych podmienok.

Je tiež jednou z piatich krajín, ktorá dovoľuje lekárom ukončiť život pacientov na ich žiadosť a jednou z dvoch, spolu s Belgickom, ktorá to umožňuje aj u ľudí s duševnou chorobou.

K téme

Žene nedovolili oplodnenie spermiami mŕtveho manžela Exriaditeľ nemocnice, ktorý spreneveril 600-tisíc eur, dostal 6,5 roka

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V prípade vraždy novinára Kuciaka sa procesné strany oboznamujú s vyšetrovacím spisom Video: Tackal sa pri čiare a po spadnutí vstal na tretí pokus, rozhodca Milan sa vyfarbil Mám pocit, že na Slovensku chýba nadšenie niečo budovať, vyhlásil Danko Čo sa tým zmení, ak sa po štvrtý raz stanem majstrom sveta, pýtal sa Peter Sagan Košická župa ponúkla odkúpenie oceliarne U. S. Steel za jedno euro, Žigovo ministerstvo sa rozohnilo Brexit bez dohody spôsobí nenapraviteľné a vážne škody, varujú európske združenia výrobcov áut

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X