Súd oslobodil lekárku v prelomovom procese týkajúcom sa eutanázie

Eutanázia, ukončenie života
Foto: ilustračné, Getty Images

Holandský súd oslobodil lekárku v prelomovom procese, od ktorého si prokurátori aj lekári sľubujú, že vyjasní, ako uplatňovať zákon o eutanázii z roku 2002 v súvislosti s osobami v pokročilom štádiu demencie.

Lekárku oslobodili spod akéhokoľvek previnenia pri vykonaní eutanázie 74-ročnej pacientky, ktorej pred tromi rokmi podala smrteľnú dávku liekov aj napriek náznakom, že zmenila názor po tom, ako sa písomne vyjadrila, že si praje eutanáziu.

Splnila všetky kritériá

Sudcovia haagskeho okresného súdu v stredu rozhodli, že lekárka splnila všetky kritériá pre vykonanie eutanázie, ktoré vyžaduje holandský zákon.

Lekárka čelila obvineniam, že nekonala s náležitou starostlivosťou a žalobcovia tvrdili, že neprejavila dostatočné úsilie zistiť, či si pacientka stále praje zomrieť. Prokuratúra po preštudovaní rozsudku zváži, či sa v prípade odvolá.

Priekopnícka krajina

Holandsko je priekopníckou krajinou v oblasti dobrovoľného ukončenia života, ak sa utrpenie stane neznesiteľným. Zákon dekriminalizoval zabitie človeka, ak úkon vykoná lekár za dodržania prísnych podmienok.

Je tiež jednou z piatich krajín, ktorá dovoľuje lekárom ukončiť život pacientov na ich žiadosť a jednou z dvoch, spolu s Belgickom, ktorá to umožňuje aj u ľudí s duševnou chorobou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom