Aktualizované: Súd zamietol žalobu Penty pre zákaz zisku poisťovní

Penta
Foto: archívne, SITA/Marián Peiger.

aktualizované 19. júla o 15:10

Okresný súd Bratislava I zamietol žalobu finančnej skupiny Penta na štát pre zákaz zisku zdravotných poisťovní. Potvrdil to rezort zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva je za to, aby sa peniaze z verejného zdravotného poistenia používali na uhrádzanie poskytovania zdravotnej starostlivosti a boli investované k pacientom na ich liečbu a prinavrátenie zdravia, na to zdravotné poistenie slúži,“ reagovalo ministerstvo.

Z rozhodnutia okresného súdu sa teší aj minister financií Ladislav Kamenický. Jeho rezort v podobných súdnych sporoch štát zastupuje.

Som nesmierne rád, že sme tento spor vyhrali a chcem sa poďakovať všetkým pracovníkom ministerstva financií, ktorí na tom pracovali. Je to víťazstvo všetkých občanov Slovenska,“ informoval šéf rezortu financií cez sociálne siete.

Penta sa rozhodne, ako ďalej

Skupina Penta sa najprv detailne oboznámi s odôvodnením rozsudku. „Následne sa rozhodneme, ako budeme prípadne postupovať ďalej,“ uviedol pre portál vZdravotnictve sk manažér externých vzťahov Penty Martin Danko.

Penta ako vlastník zdravotnej poisťovne Dôvera v spore požadovala náhradu škody vyše 400 miliónov eur.

Holandská spoločnosť HICEE B.V., patriaca do investičnej skupiny Penta, žiadala pôvodne úhradu škody vo výške 750 miliónov eur. Koncom marca požadovala istinu takmer 139 mil. eur a úroky v sume vyše 273 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Penta