ŠÚKL stiahol z trhu liek na zmiernenie príznakov rakoviny

Ampulka, liek, vakcína
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z trhu liek Mitomycin medac. Ako informoval na svojej internetovej stránke, dôvodom je výsledok skúšky mimo schválenú špecifikáciu v parametri viditeľné častice.

Dostupnosť lieku ohrozená nie je

Danú šaržu štátny ústav sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Dostupnosť lieku týmto rozhodnutím ohrozená nie je, na slovenskom trhu sú k dispozícii iné šarže lieku.

ŠÚKL stiahol z trhu liek Mitomycin medac 1 mg/ml prášok na injekčný/infúzny roztok alebo na intravezikálne použitie plv iiv 1×20 mg (20 ml liek.inj.skl.), č. šarže: L200688GB.

Spomaľuje delenie aktívnych buniek

Mitomycin medac sa používa v liečbe rakoviny na zmiernenie príznakov. Zabraňuje alebo značne spomaľuje delenie aktívnych buniek tým, že ovplyvňuje ich metabolizmus rôznymi spôsobmi (cytostatikum).

„Terapeutické použitie cytostatík v liečbe rakoviny je založené na skutočnosti, že jedným z rozdielov, ktorým sa rakovinové bunky líšia od normálnych buniek je, že ich rýchlosť delenia je zvýšená následkom nedostatočnej kontroly ich rastu,“ uviedol štátny ústav.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv