Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_farebne.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
28. 03. 2019 14:07 Farmácia od SITA

ŠÚKL vyzval na obmedzenie používania fluorochinolónových antibiotík

Môžu spôsobovať závažné vedľajšie účinky, ktoré postihujú najmä svaly, kĺby, nervový a zmyslový systém.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyzval na obmedzenie používania fluorochinolónových antibiotík. Ako úrad informoval na svojej internetovej stránke, môžu spôsobovať závažné vedľajšie účinky. Tie postihujú najmä svaly, kĺby, nervový a zmyslový systém.

Keďže ide o širokospektrálne antibiotiká s veľmi dobrou účinnosťou, aj na Slovensku patria medzi často používané lieky. Aj napriek tomu, že sú známe ich riziká.

Závažné nežiadúce účinky

Európska komisia nariadila obmedzenie používania chinolónových a fluorochinolónových antibiotík vo všetkých členských štátoch EÚ. Spravila tak na základe preskúmania ich nežiaducich účinkov Európskou liekovou agentúrou.

Pri užívaní fluórochinolónových antibiotík boli podľa ŠÚKL zaznamenané závažné nežiaduce účinky. Išlo o zápal alebo roztrhnutie šľachy, bolesti a opuchy kĺbov, ťažkosti s chodením, tŕpnutie končatín, pálivá bolesť, únava, depresia, problémy s pamäťou, spánkom, zrakom a sluchom a zmena chuti a čuchu.

Uvedené nežiaduce účinky sú známe a boli zahrnuté do Písomnej informácie pre používateľa (PIL) aj do Súhrnu charakteristických vlastností lieku (SPC).

Pilulky_kopa.jpg
Foto: Pixabay.com

Indikácie obmedzia

Na Slovensku je registrovaných 34 liekov s obsahom ofloxacínu, ciprofloxacínu, pefloxacínu, norfloxacínu, levofloxacínu a moxifloxacínu. Pre ne budú platiť obmedzenia indikácií.

Fluorochinolónové antibiotiká sa v súlade s novými obmedzeniami už nebudú môcť používať:

  • na liečbu infekcií, ktoré sa môžu zlepšiť aj bez antibiotickej liečby alebo nie sú závažné (napr. infekcie horných dýchacích ciest),
  • na liečbu nebakteriálnych infekcií, napr. nebakteriálnej (chronickej) prostatitídy
  • na prevenciu cestovateľskej hnačky
  • liečbu opakujúcich sa infekcií dolných močových ciest
  • na liečbu miernych alebo stredne závažných bakteriálnych ochorení, okrem prípadov, kedy sa nemôžu použiť iné antibakteriálne lieky (liek druhej voľby)
  • na liečbu pacientov, u ktorých sa v minulosti vyskytli závažné nežiaduce účinky pri užívaní fluorochinolónových alebo chinolónových antibiotík a v kombinovanej liečbe s kortikosteroidmi.

Zvýšená opatrnosť sa podľa ŠÚKL vyžaduje aj pri liečbe fluorochinolónovými antibiotikami u starších pacientov, pacientov s ochorením obličiek a pacientov po orgánovej transplantácii.

Účinky sa môžu objaviť aj mesiace po skončení liečby

Ako ústav upozornil, nežiaduce účinky sa môžu prejaviť do dvoch dní od začatia liečby, ale aj niekoľko mesiacov po ukončení liečby.

Vyzval pacientov, aby prestali užívať fluorochinolónové antibiotiká. Svojho lekára by mali navštíviť pri prvom náznaku poranenia šľachy, napr. pri bolesti alebo opuchu. Tiež v prípade bolesti, tŕpnutia, pálenia, svrbenia, znecitlivenia alebo slabosti v končatinách.

Pacienti by mali prestať užívať tieto lieky aj pri opuchu pleca alebo končatiny, ak majú ťažkosti s chodením, cítia sa unavení alebo deprimovaní, majú problémy s pamäťou alebo so spánkom alebo si všimli zmenu zraku, sluchu, chuti alebo čuchu.

„Riziko bolesti a opuchu kĺbov a poranenie šliach je vyššie, ak máte viac ako 60 rokov, ak máte problémy s obličkami, alebo ak ste po orgánovej transplantácii,“ upozornil ŠÚKL

Pri podozrení na nežiaduci účinok je okrem návštevy lekára podľa ústavu potrebné aj jeho nahlásenie. „Nežiaduce účinky môžete hlásiť priamo Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, napríklad prostredníctvom online formuláru,“ doplnil ŠÚKL.

Odporúčané články

Z nemocníc sťahujú stlačený kyslík Conoxia, môže sa vznietiť Vina kubánskeho lieku na rakovine sa nepotvrdila, ministerka zvažuje obnovenie liečby

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X