ŠÚKL zareagoval na Matovičovu tlačovku, považuje ju za mediálny lynč namierený proti riaditeľke aj ústavu

Zuzana Baťová
Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Foto: Archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odsudzuje emocionálny a politický nátlak vyvíjaný zo strany ministra financií Igora Matoviča voči ŠÚKL-u, jeho riaditeľke a jej rodine. V stanovisku to uviedla hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Vyjadrenia Matoviča podľa nej spochybňujú prácu ŠÚKL-u ako regulačného orgánu v oblasti kontroly liekov, spochybňujú jeho nestrannosť a vyvolávajú útoky voči predstaviteľom ŠÚKL-u z určitej strany verejnosti.

Viac o téme: Koronavírus

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zároveň odmieta, že vydal svoje stanovisko s politickým motívom. Štvrtkovú tlačovú konferenciu ministra financií považuje za mediálny lynč namierený proti osobe riaditeľky štátneho ústavu ako aj voči inštitúcii samotnej.

Posúdenie vakcíny si vyžiadalo ministerstvo

Jurkemíková zopakovala, že hodnotiaca správa k vakcíne Sputnik V bola vypracovaná na základe informácií dodaných výrobcom vakcíny, ktorého povinnosťou je dokázať jej kvalitu, bezpečnosť a účinnosť a tiež dokázať rovnocennosť vakcíny používanej v jednotlivých krajinách a štúdiách.

Posúdenie vakcíny bolo od ŠÚKL-u vyžiadané Ministerstvom zdravotníctva SR, pre používanie vakcíny sa však nevyžaduje. Bez ohľadu na stanovisko ŠÚKL-u sa vakcína môže používať na základe povolenia ministerstva.

Stanoviská na základe odborných dôkazov

„Štátny ústav nemôže zmeniť odborný názor na vakcínu na základe verejných prieskumov, nátlaku ministra financií či vyhrážok, ktoré jeho vyjadrenia v médiách zo strany určitej časti spoločnosti podnecujú,“ uviedla jeho hovorkyňa s tým, že ŠÚKL vydáva stanoviská na základe odborných dôkazov.

O procese posudzovania vakcíny bolo priebežne informované ministerstvo zdravotníctva a ŠÚKL si nie je zo svojej strany vedomý žiadnych chybných krokov v tomto procese.

„Naopak, zo strany ministra financií opakovane zaznievajú nepravdivé tvrdenia. K laboratórnej kontrole znovu opakujeme, že OMCL laboratóriá prepúšťajú vakcíny registrované v EÚ, pričom vakcína Sputnik V medzi ne nepatrí,“ dodala Jurkemíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMagdaléna Jurkemíková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSputnik VŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv