Súkromné zdravotné poisťovne uhradili vlani zdravotnícke pomôcky za celkovo 58 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kontrolóri rozhodli o Stopexe, mal by byť už len na predpis
Foto: archívne, SITA/Marián Peiger

Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union uhradili vlani zdravotnícke pomôcky za celkovo 58 miliónov eur. Agentúru SITA o tom informovali PR špecialista Dôvery Matej Štepianský a hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Dôvera vlani uhradila viac ako 29 miliónov zdravotníckych pomôcok v sume 46 miliónov eur. V prípade Unionu to bolo takmer 7 miliónov pomôcok za vyše 12 miliónov eur.

Najdrahšia pomôcka

Najčastejšie predpisované pomôcky boli v prípade Dôvery individuálne a špeciálne ortopedické vložky. Najnákladnejšími pomôckami bol individuálna a jednoduchá ortopedická obuv. „Úhradu špeciálnej bionickej protózy sme v minulom roku nemali,“ uviedol PR špecialista Dôvery.

Najdrahšia individuálne zhotovená pomôcka u detí do 18 rokov bola v prípade Dôvery špeciálna protéza hornej končatiny v sume 15-tisíc eur. Individuálne vyhotovené ortopedickoprotetické pomôcky vyšli Dôveru celkovo 10 miliónov eur.

Najčastejšie predpisované

V Unione boli najčastejšie predpisované pomôcky zdravotnícke pomôcky pre poistencov trpiacich inkontinenciou. Medzi najnákladnejšie sa zaradili individuálne vyhotovované ortopedicko-protetické pomôcky. Union hradil jednému poistencovi aj špeciálnu bionickú protézu za viac ako 50-tisíc eur.

Najdrahšia individuálne zhotovená pomôcka u detí do 18 rokov bola protéza predlaktia myoelektrická s vonkajším zdrojom energie za viac ako 17-tisíc eur,“ konštatovala hovorkyňa Unionu. Individuálne vyhotovené ortopedickoprotetické pomôcky stáli Union spolu 3,2 mil eur.

Špeciálna bionická protéza

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) minulý týždeň informovala, že poistencom uhradila vlani takmer 100 miliónov rôznych zdravotníckych pomôcok za viac ako 132 miliónov eur.

K najčastejšie predpisovaným patrili inkontinenčné pomôcky a medzi najnákladnejšie ortopedickoprotetické pomôcky. Špeciálnu bionickú protézu, ktorá stojí viac ako 50-tisíc eur, uhradila vlani VšZP štyrom poistencom.

Najdrahšou individuálne zhotovovanou zdravotníckou pomôckou u detí do 18 rokov bola myoelektrická protéza predlaktia s pracovným násadcom za takmer 28-tisíc eur.

Individuálne vyhotovené ortopedickoprotetické pomôcky vlani stáli VšZP celkovo 22,3 milióna eur, čo predstavovalo takmer 17 % z jej celkových minuloročných nákladov na zdravotnícke pomôcky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta Dupaľová KsenzsighováMatej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa