Svet si pripomína deň boja proti AIDS, Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najnižším výskytom HIV

Svetový deň boja proti AIDS
Foto: ilustračné, Getty images

Spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) má Slovensko v posledných rokoch najnižší výskyt HIV infekcie. U občanov SR bolo od začiatku tohto roka do konca októbra 2020 zaznamenaných a diagnostikovaných 58 nových prípadov HIV infekcie.

Prevencia je dôležitá

Rezort zdravotníctva v tejto súvislosti upozorňuje na dôležitosť prevencie. Zdôrazňuje, že čím skôr sa ochorenie podchytí, tým je liečba efektívnejšia a skoré odhalenie zabráni šíreniu v populácii.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Ako ďalej priblížila, počet prípadov však kumulatívne narastá. Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách a prevažne v Bratislavskom kraji.

Za obdobie od januára do 31. októbra 2020 bol diagnostikovaný a hlásený jeden prípad syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti a jedno úmrtie pacienta s HIV infekciou.

Testovanie je nevyhnutným nástrojom

U cudzincov bolo hlásených 21 nových prípadov HIV infekcie (26,6 percenta z prípadov zachytených v roku 2020 v SR).

„U mladých ľudí sa musíme zamerať na aktivity zdôrazňujúce podporu zdravého životného štýlu a prevenciu,“ zdôraznil v tejto súvislosti minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že testovanie je nevyhnutným nástrojom na čo najrýchlejší začiatok potrebnej liečby.

Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS na Slovensku v roku 1985 do 31. októbra 2020 je evidovaných u občanov SR, a to aj vrátane cudzincov, 1 253 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti.

U 127 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS. Za toto obdobie bolo zaznamenaných 75 úmrtí ľudí s HIV, z toho 56 v štádiu AIDS.

Desiatky miliónov nakazených

Z celkového počtu prípadov HIV na Slovensku (1985-2020) bol v 71,25 percentách prípadov stanovených prenos infekcie homosexuálnym stykom, heterosexuálnym stykom bolo prenesených 20,3 percenta infekcií.

Ku koncu roka 2019 bol celosvetovo odhadovaný počet osôb žijúcich s infekciou HIV stanovený na 38 miliónov, pričom 690-tisíc osôb zomrelo na AIDS.

Symbolom solidarity v boji proti AIDS je červená stužka. Celosvetová solidarita a vzájomná zodpovednosť je aj tohtoročnou témou Svetového dňa boja proti AIDS.

Svetový deň boja proti tomuto ochoreniu si spoločnosť pripomína 1. decembra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR