Svetoví experti na detskú onkológiu sa stretnú v Bratislave

dieťa, rakovina
Ilustračné foto: GettyImages

Na konferencii sa stretnú odborníci z USA, Slovenska, Slovinska, Poľska, Českej republiky a Maďarska

Od utorka 24. septembra do 26. septembra sa v Bratislave uskutoční II. medzinárodný workshop pediatrickej onkológie a hematológie pre strednú a východnú Európu.

Odborné podujatie zorganizovala Klinika detskej hematológie a onkológie (KDHaO) LF UK a NÚDCH v spolupráci s Deťom s rakovinou, n.o. Uskutoční sa na pôde  Ministerstva zdravotníctva SR.

Záštitu nad podujatím prevzali ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.

Spolupracujú s nemocnicou v USA

„Som veľmi rád, že naše pozvanie prijali celosvetovo uznávaní experti pre detskú onkológiu a hematológiu z Detskej nemocnice vo Filadelfii, kolísky pokroku a najväčšieho výskumu v USA v oblasti detskej onkológie. S touto nemocnicou spolupracujeme od roku 2013 a veľmi nás potešilo, keď nám po návšteve našej KDHaO povedali, že naozaj deti liečime tak, ako u nich v Amerike. Jediný rozdiel je v tom, že v USA je koncentrovaný výskum nových liekov,“ povedal Kužela.

S pracoviskom detskej onkológie pod vedením Stephena Hungera, celosvetovo uznávaného experta v oblasti akútnej lymfoblastovej leukémie, klinika spolupracuje dlhodobo.

„Od roku 2016 organizujeme na našej klinike pravidelne, každé dva mesiace, videokonferenciu. Tím kolegov pod vedením pána profesora sa stretne vo Filadelfii a naši kolegovia tu v Bratislave a spolu diskutujeme pacientov,“ povedala prednostka KDHaO Alexandra Kolenová

V spolupráci s americkou nemocnicou zavádzajú aj novinky v liečbe. „Jednou je napríklad bunková terapia. Teší nás, že aj pre lekárov v USA je návšteva Slovenska a nášho pracoviska inšpirujúca,“ dodala Kolenová.

Vzdelávať budú aj sestry

Celkovo šesť špecialistov vrátane zdravotnej sestry z americkej nemocnice sa stretne so 450 lekármi zo Slovenska, Slovinska, Poľska, Českej republiky a Maďarska.

Cieľom je edukovať predovšetkým mladých lekárov v oblasti detskej onkológie.

Novinkou je edukačný deň venovaný zdravotným sestrám, kedy budú hovoriť o úlohe sestier v detskej onkológii a o tom, čo všetko v zahraničí sestry robia, ako sa vzdelávajú, aby dokázali držať krok s dobou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra KolenováAndrea KalavskáLadislav KuželaStephen Hunger
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb