Svetový deň darcov krvi upozorní na prístup k bezpečnej transfúzii a potrebu pravidelného darcovstva

Darovanie krvi
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Oslavy Svetového dňa darcov krvi sa budú niesť nielen v znamení darovania krvi, ale aj prístupu k bezpečnej transfúzii.

Slogan Bezpečná krv pre všetkých tak apeluje na zvýšenie povedomia o potrebe bezpečnej krvi pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Letné mesiace sú najkritickejším obdobím

Pri príležitosti tohto sviatku preto Národná transfúzna služba (NTS) SR pripravila na všetkých svojich odberových centrách Deň otvorených dverí.

Záštitu nad oslavami Svetového dňa darcov krvi na Slovensku prevzala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa NTS SR Eva Ravingerová. Svetový deň darcov krvi si každoročne pripomíname 14. júna.

Darovanie krvi patrí medzi kľúčové činnosti pri zabezpečení národnej sebestačnosti v zásobovaní krvou. „Letné mesiace sú každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy. Národná transfúzna služba SR preto aj prostredníctvom Dňa otvorených dverí chce na túto skutočnosť upriamiť pozornosť verejnosti, viesť ľudí k dobrovoľnému darcovstvu a informovať o dôležitosti tohto život zachraňujúceho skutku,“ uviedla Ravingerová v tlačovej správe.

Potreba pravidelného darcovstva

Pre verejnosť budú v piatok 14. júna otvorené odberové miestá v Bratislave na Kramároch a v Ružinove, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline od 7:00 do 17:00.

Na týchto pracoviskách budú môcť návštevníci darovať krv a zároveň sa oboznámiť aj s činnosťou Národnej transfúznej služby SR. Hlavnou ideou je zvýšiť povedomie ľudí o potrebe pravidelného darovania krvi a zabezpečiť tak prístup k bezpečným krvným prípravkom.

Svetový deň darcov krvi vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v máji 2005. Každoročne ho okrem WHO koordinujú aj Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná federácia krvi a Medzinárodná spoločnosť pre transfúziu krvi.

Tohtoročné celosvetové oslavy Svetového dňa darcov krvi sa budú konať v Afrike v štáte Rwanda. Cieľom kampane je vyzvať čo najviac ľudí po celom svete, aby sa stali darcami krvi a darovali krv pravidelne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Kalavská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNTS Národná transfúzna služba SR