Svidnícka nemocnica má nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie, pribudla aj telocvičňa

Fyziatria nemocnica Svidník
Foto: Svet zdravia

Svidnícka nemocnica má nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie (FRO). Tím pod vedením primárky Anny Mihalkaninovej sa venuje dospelým pacientom najmä s poruchou motorických funkcií po liečbe neurologických a ortopedických ochorení alebo po operáciách na desiatich lôžkach v nepretržitom režime.

Bývalé priestory gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia okrem rehabilitačnej časti využíva aj neurológia, ktorá sa pre zvýšený počet pacientov rozšírila o desať nových lôžok.

Zlepšenie celkovej úspešnosti liečby

Ako agentúru SITA informoval hovorca siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ, práve nadväznosť týchto dvoch oddelení a včasná rehabilitácia má zlepšiť celkovú úspešnosť liečby pri viacerých náročných diagnózach.

Nové oddelenie FRO od septembra poskytuje nadväzujúcu zdravotnú starostlivosť takmer pre všetky základné medicínske odbory ako napríklad neurológia, interné, chirurgia, traumatológia alebo ortopédia. Spravidla ide o dospelých pacientov s poruchou motorických funkcií po liečbe neurologických a ortopedických ochorení alebo po operáciách či úrazoch.

Fyziatria nemocnica Svidník
Foto: Svet zdravia

Včasnou rehabilitáciou pacienta na lôžku dokážeme výrazne skrátiť čas potrebný na návrat do aktívneho života. Som veľmi rád, že sa našej nemocnici opäť podarilo spustiť plnohodnotnú prevádzku oddelenia FRO a že sme navyše novými lôžkami dokázali reagovať aj na zvýšený dopyt zo strany neurologických pacientov,“ vysvetlil riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Svidník Slavko Rodák.

Môžu si poskytnúť nové lôžka

Prvýkrát bolo fyziatricko-rehabilitačné oddelenie vo Svidníku zriadené v roku 2004, neskôr v roku 2011 bolo utlmené. „Svidnícku nemocnicu rozvíjame v internistických odboroch, v chirurgii a chceme jej vybudovať silné ambulantné zázemie,“ zdôraznil riaditeľ pre externé vzťahy siete ProCare a Svet zdravia Igor Pramuk.

Primárkou nového oddelenia sa stala Anna Mihalkaninová, ktorá donedávna pôsobila vo fyziatricko-rehabilitačnom stacionári. Ten by sa mal spolu s novou ambulanciou v dohľadnom čase tiež presunúť do obnovených priestorov.

S kolegami z nemocnice sme vytvorili silný tím, ktorý chce pomôcť čo najväčšiemu spektru pacientov. Zvlášť sa to týka neurológie, s ktorou predstavujeme na seba nadväzujúci klaster oddelení. Dokonca si dokážeme podľa potreby poskytnúť aj naše nové lôžka,“ doplnila Mihalkaninová.

Fyziatria nemocnica Svidník
Foto: Svet zdravia

Vznikla aj nová telocvičňa

V priestoroch oddelenia vznikla aj nová telocvičňa. V liečební fyzioterapeuti poskytujú pacientom liečebný telocvik a ďalšie odborné procedúry. Nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie má dvoj- až trojlôžkové izby.

V oddelení sú aj dve nadštandardné jednolôžkové izby so samostatným sociálnym zariadením za denný poplatok. Nové oddelenie FRO má zatiaľ zmluvu iba so zdravotnou poisťovňou Dôvera. „S ostatnými dvomi zdravotnými poisťovňami nemocnica intenzívne rokuje,“ dodal Kráľ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Svidník