Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Inkubator.jpg
Foto: Pixabay.com
17. 01. 2018 10:21 Zdravotnícke zariadenia Marek elias.jpg od SITA

Svidnícka pôrodnica od februára ukončí činnosť

Dôvodom je nedostatok atestovaných lekárov, ale aj klesajúci počet pôrodov.

Pôrodnica vo Svidníku od februára ukončí svoju činnosť. Agentúru SITA o tom informoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Ako vysvetlil, svidnícka nemocnica od septembra minulého roka prevádzkovala gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v krízovom personálnom režime.

Problém s nedostatkom atestovaných gynekológov definitívne vyvrcholil v závere roka, keď posledný lekár na plný úväzok podal výpoveď.

„Na základe týchto skutočností bolo vedenie nemocnice nútené prijať rozhodnutie, na základe ktorého nebude činnosť pôrodníckej a novorodeneckej časti od februára 2018 v nemocnici zabezpečená,“ uviedol Kráľ.

Menej bolo aj pôrodov

Ako vysvetlil riaditeľ nemocnice Svet zdravia vo Svidníku Eugen Lešo, problém s personálnym zabezpečením avizovala nemocnica už v lete.

„Žiaľ, ani s podporou predstaviteľov mesta a kraja sa nám nepodarilo zabezpečiť nových atestovaných lekárov, bez ktorých nie je možné ďalej prevádzkovať pôrodnícke oddelenie“ dodal s tým, že klesá aj počet pôrodov.

V minulom roku ich bolo 352, čo je o 24 pôrodov menej ako v roku 2016.

„Pokles počtu pôrodov nepomohli zvrátiť ani naše investície do modernizácie a marketingová podpora. Je nám to úprimne ľúto, ale v týchto podmienkach už nemožno hovoriť o rozvoji kvalitnej a bezpečnej zdravotnej starostlivosti pre novorodencov a pre ich matky,“ dodal Lešo.

Ambulancia ostáva

Nemocnica avizuje, že bude aj naďalej pre pacientky zabezpečovať prevádzku gynekologickej ambulancie a jednodňovú gynekologickú starostlivosť.

Mamičkám tiež v prípade záujmu poskytne bezplatnú dopravu sanitnými vozidlami do inej pôrodnice Sveta zdravia, ktoré má na východe Slovenska.

„Sme pripravení postarať sa v našej sieti pôrodníc o budúce rodičky z priľahlého regiónu. Ak budú navštevovať našu ambulanciu a následne sa rozhodnú pre pôrod na jednom z našich moderných pracovísk v Humennom, vo Vranove nad Topľou alebo v novej michalovskej nemocnici, v pracovný deň im zabezpečíme bezplatnú dopravu našimi sanitnými vozidlami,“ informoval generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Svidnícka nemocnica plánuje aj naďalej poskytovať pacientkam zdravotnú starostlivosť na úrovni gynekologickej ambulancie a jednodňových moderných miniinvazívnych zákrokov ako sú hysteroskopia, kyretáže alebo laparoskopické zákroky.

Iných oddelení sa to nedotkne

S dotknutými zamestnancami bude vedenie nemocnice hľadať možnosti ich ďalšieho uplatnenia.

Rušenie by sa okrem pôrodnice nemalo dotknúť ďalších oddelení. Nemocnica naopak posilnila tím anestéziológov, plánuje posilniť chirurgický tím a na budúci týždeň otvorí novú diabetologickú ambulanciu.

„Hoci svidnícky región má dlhodobo demografické a migračné problémy, Svet zdravia nikdy svojím konaním nespochybnil význam a perspektívu tejto nemocnice. Dôkazom sú zrealizované investície, ktoré od roka 2012 dosiahli výšku takmer 3,8 milióna eur,“ uzavrel Dvorový.

K téme

Kežmarská nemocnica začala s predpôrodnými kurzmi Ministerstvo začne preverovať gynekologicko-pôrodnícke pracoviská

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X