Svidnícka pôrodnica od februára ukončí činnosť

Inkubator.jpg
Foto: Pixabay.com

Dôvodom je nedostatok atestovaných lekárov, ale aj klesajúci počet pôrodov.

Pôrodnica vo Svidníku od februára ukončí svoju činnosť. Agentúru SITA o tom informoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Ako vysvetlil, svidnícka nemocnica od septembra minulého roka prevádzkovala gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v krízovom personálnom režime.

Problém s nedostatkom atestovaných gynekológov definitívne vyvrcholil v závere roka, keď posledný lekár na plný úväzok podal výpoveď.

„Na základe týchto skutočností bolo vedenie nemocnice nútené prijať rozhodnutie, na základe ktorého nebude činnosť pôrodníckej a novorodeneckej časti od februára 2018 v nemocnici zabezpečená,“ uviedol Kráľ.

Menej bolo aj pôrodov

Ako vysvetlil riaditeľ nemocnice Svet zdravia vo Svidníku Eugen Lešo, problém s personálnym zabezpečením avizovala nemocnica už v lete.

„Žiaľ, ani s podporou predstaviteľov mesta a kraja sa nám nepodarilo zabezpečiť nových atestovaných lekárov, bez ktorých nie je možné ďalej prevádzkovať pôrodnícke oddelenie“ dodal s tým, že klesá aj počet pôrodov.

V minulom roku ich bolo 352, čo je o 24 pôrodov menej ako v roku 2016.

„Pokles počtu pôrodov nepomohli zvrátiť ani naše investície do modernizácie a marketingová podpora. Je nám to úprimne ľúto, ale v týchto podmienkach už nemožno hovoriť o rozvoji kvalitnej a bezpečnej zdravotnej starostlivosti pre novorodencov a pre ich matky,“ dodal Lešo.

Ambulancia ostáva

Nemocnica avizuje, že bude aj naďalej pre pacientky zabezpečovať prevádzku gynekologickej ambulancie a jednodňovú gynekologickú starostlivosť.

Mamičkám tiež v prípade záujmu poskytne bezplatnú dopravu sanitnými vozidlami do inej pôrodnice Sveta zdravia, ktoré má na východe Slovenska.

„Sme pripravení postarať sa v našej sieti pôrodníc o budúce rodičky z priľahlého regiónu. Ak budú navštevovať našu ambulanciu a následne sa rozhodnú pre pôrod na jednom z našich moderných pracovísk v Humennom, vo Vranove nad Topľou alebo v novej michalovskej nemocnici, v pracovný deň im zabezpečíme bezplatnú dopravu našimi sanitnými vozidlami,“ informoval generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Svidnícka nemocnica plánuje aj naďalej poskytovať pacientkam zdravotnú starostlivosť na úrovni gynekologickej ambulancie a jednodňových moderných miniinvazívnych zákrokov ako sú hysteroskopia, kyretáže alebo laparoskopické zákroky.

Iných oddelení sa to nedotkne

S dotknutými zamestnancami bude vedenie nemocnice hľadať možnosti ich ďalšieho uplatnenia.

Rušenie by sa okrem pôrodnice nemalo dotknúť ďalších oddelení. Nemocnica naopak posilnila tím anestéziológov, plánuje posilniť chirurgický tím a na budúci týždeň otvorí novú diabetologickú ambulanciu.

„Hoci svidnícky región má dlhodobo demografické a migračné problémy, Svet zdravia nikdy svojím konaním nespochybnil význam a perspektívu tejto nemocnice. Dôkazom sú zrealizované investície, ktoré od roka 2012 dosiahli výšku takmer 3,8 milióna eur,“ uzavrel Dvorový.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia SvidníkSvet zdravia