Systém záchrany bude fungovať aj cez SMS

Mobil.jpg
Foto: Pixabay.com

Ako uviedol rezort dopravy, možnosť privolať si pomoc na európskom čísle 112 bude mať približne 80 tisíc sluchovo postihnutých občanov na Slovensku. Nebudú už potrebovať hlas, ale napíšu SMS správu.

Občania so zdravotným postihnutím budú mať lepší prístup na číslo tiesňového volania 112. Pomoc si budú môcť privolať prostredníctvom krátkych textových správ – SMS.

Zároveň v prípade dopravnej nehody bude fungovať aj systém eCall, ktorý automaticky privolá záchranné zložky.

Takéto rozšírenie služieb upravuje návrh zákona o elektronických komunikáciách, ktorý v stredu schválila vláda.

Nielen pre nepočujúcich

„Je to veľmi pozitívny krok smerom k záchrane zdravia či ľudského života, ktoré tieto technológie prinesú každému z nás,” uviedol minister dopravy a výstavby Arpád Érsek, ktorý návrh predkladal na rokovanie kabinetu. Predpokladaná účinnosť legislatívnej úpravy je od začiatku budúceho roka.

Ako uviedol rezort dopravy, možnosť privolať si pomoc na európskom čísle 112 bude mať približne 80 tisíc sluchovo postihnutých občanov na Slovensku. Nebudú už potrebovať hlas, ale napíšu SMS správu.

Textovú žiadosť o pomoc však môže poslať každý, kto sa ocitne v tiesni či inej život ohrozujúcej situácii, keď nemôže alebo nedokáže hovoriť.

Prichádza aj eCall

V súlade s európskou legislatívou sa zavádza aj fungovanie systému eCall, t.j. automatického zaslania dátovej vety o polohe vozidla pri dopravnej nehode na príslušné stredisko integrovaného záchranného systému. Jeho využitie má podľa ministerstva veľký význam pri nehodách na odľahlých cestách či pri bezvedomí vodiča.

„Technológia eCall bude povinne inštalovaná v každom aute vyrobenom v Európskej únii od 1. marca 2018. Zároveň ju bude možné doinštalovať aj do výbavy vozidla,“ priblížil rezort dopravy.

Spomínaný návrh zákona o elektronických komunikáciách, ktorý je v gescii ministerstva dopravy, umožňuje zavedenie fungovania týchto technológií v prostredí Slovenskej republike. Vznikol v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR, ktoré má v kompetencii fungovanie integrovaných záchranných zložiek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom