Systémová zmena v liekovej politike je nevyhnutná, tvrdí VšZP a Nicholsonovej tvrdenie o diskriminácii odmieta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rely dakar2 1.jpg
VšZP, europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová Foto: Koláž WBN, SITA

Systémová zmena v liekovej politike je podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) nevyhnutná. Ak sa liečba určitým liekom stáva štandardnou a jedinou terapeutickou alternatívou, liek by mal byť kategorizovaný a dostupný pre každého pacienta, ktorý spĺňa indikačné kritériá.

Pre agentúru SITA to v reakcii na vyjadrenia europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej o rozdielnych prístupoch k inovatívnym liekom medzi krajinami Európskej únie uviedla hovorkyňa VšZP Eva Peterová.

Veľa záleží od výrobcu lieku

Dostupnosť a garancia úhrady nových liekov však podľa nej záleží od rozhodnutia a obchodnej politiky výrobcu lieku. Výrobca lieku musí požiadať Ministerstvo zdravotníctva SR o vstup do kategorizácie, aby mohol byť liek dostupný pre všetkých pacientov a bol teda hradený z verejného zdravotného poistenia.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová v listoch adresovaných ministrovi zdravotníctva SR Vladimírovi Lengvarskému a generálnemu riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richardovi Strapkovi žiada o zakročenie pri úhrade lieku pacientke, ktorej bolo diagnostikované ochorenie SMA II – spinálna muskulárna atrofia, z verejného poistenia.

Pacientke dochádza čas, tvrdí europoslankyňa

Ide podľa nej o najdrahší liek na svete, stojí približne 2 milióny eur, musí sa podať do dvoch rokov veku dieťaťa, čo je v prípade pacientky o necelé štyri mesiace. „Nie je priestor ani čas vyhovárať sa na zákony, registrácie či kategorizácie a hľadať argumenty, prečo sa to nedá. Akútne potrebujeme problém riešiť,” tvrdí Nicholsonová.

Pre liek Zolgensma, ktorý patrí medzi tzv. inovatívne lieky, podal držiteľ registrácie 31. októbra minulého roka žiadosť o zaradenie lieku do zoznamu kategorizovaných liekov.

Ministerstvo zdravotníctva momentálne rozhoduje o jeho zaradení, na čo má podľa zákona najviac 180 dní odo dňa doručenia tejto žiadosti. Keď liek vstúpi do kategorizácie, poisťovne ho budú v danej indikácii poistencom hradiť z verejného zdravotného poistenia,“ uviedla Peterová.

Podľa VšZP zmena problém nevyrieši

Zdravotný stav poistenky však podľa nej nezodpovedá indikácii, o ktorú držiteľ registrácie požiadal, a preto jej ani po vstupe do kategorizácie liek nebude môcť byť štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia.

Jednou z podmienok schválenia liečby na výnimku je, že poskytnutie lieku je s prihliadnutím na zdravotný stav pacienta jedinou vhodnou možnosťou.

Pacienti s SMA majú k dispozícii dva moderné inovatívne lieky, ktoré sú kategorizované a plne hradené z verejného zdravotného poistenia a nie je dôvod pochybovať, že aj týmito liekmi je možné symptomatických pacientov úspešne liečiť. Poistenke bola najmodernejšia liečbu takýmto kategorizovaným inovatívnym liekom schválená ešte na konci minulého roka,“ tvrdí Peterová.

Odmieta medializované tvrdenie, že poisťovňa sa dopustila diskriminácie. VšZP doteraz neuhradila liečbu liekom Zolgensma ani jednému poistencovi s diagnózou SMA II.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eva PeterováLucia Ďuriš NicholsonováRichard StrapkoVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa