SZŠ Košice bude mať virtuálnu anatomickú učebňu

Vr_ucebna.jpg
Foto: Svet zdravia

Anatómiu sa budú študenti Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej ulici v Košiciach učiť v 3D priestore. V súťaži, ktorú organizovala sieť nemocníc Svet zdravia, spoločnosť Samsung a Virtual Medicine, totiž vyhrali zriadenie virtuálnej anatomickej učebne (VAU). Porazili ďalších 16 stredných zdravotníckych škôl. Informovala o tom spoločnosť Svet zdravia.

Víťazná škola získa vybavenie pozostávajúce zo 16 setov pre virtuálnu realitu, 65-palcovú obrazovku a licenciu na aplikáciu Human Anatomy VR pre stredné školy.

Študenti budú vďaka nej môcť vidieť jednotlivé štruktúry ľudského tela z rôznych perspektív v 3D priestore. Môžu ich interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby mali reálne sústavy ľudského tela priamo pred sebou.

Škola hrou

„Žiaci konečne uvidia, ako ľudský organizmus vyzerá v troch dimenziách,“ vysvetlil zakladateľ start-upu Virtual Medicine Tomáš Brngál. Doteraz sa študenti učili prevažne z obrázkov v učebniciach. V trojrozmernom zobrazení učivo pochopia oveľa lepšie a rýchlejšie.

„Aplikácia navyše obsahuje aj prvky gamifikácie. Študenti si tak môžu napríklad hravou a interaktívnou formou otestovať, či poznajú ten-ktorý sval,“ priblížil Brngál.

Aplikácia zároveň obsahuje pomenovania jednotlivých častí tela v slovenčine aj v latinčine a ich základnú charakteristiku.

VAU - Virtuálna anatomická uèebòa - Michalovce

Anatómia je pre veľký rozsah učiva i latinské názvoslovie jedným z najnáročnejších predmetov. Súčasne je to však nosný predmet vo všetkých zdravotníckych študijných odboroch.

Virtuálna realita predstavuje pre študentov nenáročný spôsob, ako získavať poznatky formou akejsi hry a osvojiť si ich tak jednoduchšie a rýchlejšie už na hodine.

Aplikácia obsahuje všetky zložky ľudského tela, teda svaly a kosti, cievy, nervy, orgány či jednotlivé sústavy.

Zvýšia atraktívnosť štúdia

Riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia  Vladimír Dvorový dúfa, že aj takýto projekt pomôže prilákať mladých ľudí medzi zdravotníckych pracovníkov.

Momentálne sú na Slovensku zriadené tri virtuálne anatomické učebne. V decembri 2016 vznikla prvá virtuálna učebňa pre študentov medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Koncom roka 2017 zriadili prvé VAU učebne na dvoch stredných zdravotníckych školách – v Michalovciach a v Bratislave na Strečnianskej ulici.

Súťaž o zriadenie virtuálnej anatomickej učebne vznikla v spolupráci spoločností Samsung Electronics, siete nemocníc Svet zdravia a startupu Virtual Medicine. Jej cieľom je nasadiť inovatívne technológie do procesu výučby a ukázať ich prínos, prispieť k zvýšeniu kvality prípravy študentov na budúce povolanie i k zvýšeniu atraktivity samotného štúdia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Svet zdravia