SZU by sa mala zmeniť zo štátnej na verejnú vysokú školu

Szu.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

V súčasnosti štátna zdravotnícka vysoká škola využíva podľa ministerstva zdravotníctva zákonné výnimky, ktoré spôsobujú v praxi nerovnosť postavenia vysokoškolských vzdelávacích inštitúcii.

Slovenská zdravotnícka univerzita by sa mala zmeniť zo štátnej na verejnú vysokú školu. Vyplýva to z predbežnej informácie, ktorú predložilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR do medzirezortného pripomienkového konania.

„V súčasnosti štátna zdravotnícka vysoká škola využíva zákonné výnimky, ktoré spôsobujú v praxi nerovnosť postavenia vysokoškolských vzdelávacích inštitúcií,“ píše rezort zdravotníctva v materiáli.

Chcú ju zrovnoprávniť

Nerovnosť podľa ministerstva spočíva v podmienkach oprávnenosti poskytovať špecializačné štúdiá, v podmienkach financovania a využívania verejných zdrojov, ako aj v štandardizácii štúdia zdravotníckych odborov vo všetkých stupňoch vysokoškolského vzdelávania.

Ministerstvo sa v Programovom vyhlásení vlády na roky 2016 až 2020 zaviazalo zoptimalizovať komplexný model vzdelávania.

„Je nevyhnutné vykonať legislatívne opatrenia smerujúce k zrovnoprávneniu postavenia vysokoškolských vzdelávacích inštitúcií, a tým zabezpečiť podmienky na zvyšovanie kvality vzdelávania s cieľom zvýšiť úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ dodal rezort.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom