Takmer pol milióna ľudí na Slovensku trpí psychickými problémami, pomôcť má kampaň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
kampaň Ako sa máš
Foto: Liga za duševné zdravie

Takmer pol milióna ľudí na Slovensku trpí psychickými problémami. Približne 5-tisíc ľudí sa vlani pokúsilo o samovraždu a viac ako 500 ju dokonalo. Vyplýva to zo štatistík o duševnom zdraví za minulý rok.

Liga za duševné zdravie upozorňuje, že duševné zdravie na Slovensku je tabu a preto sa snaží to zmeniť.

Podľa nej päť minút dôverného rozhovoru je začiatok toho, aby sa uvedené počty menili.

Ako sa máš?

Liga za duševné zdravie pripravila informačnú kampaň Ako sa máš?, ktorou sa snaží upozorniť ľudí na dôležitosť rozhovoru a aktívneho počúvania druhých.

Kampaň sa bude týkať všetkých tých, ktorí sa potrebujú vyrozprávať, aj tých, ktorí sa potrebujú pýtať.

Ako informoval riaditeľ ligy Martin Knut, počet samovrážd na Slovensku neklesá. Diskusia o expozícii samovraždami a ovplyvňovaní samovraždami je preto podľa Ligy dôležitá pre podporu empatie v celej spoločnosti a najmä na zvýšenie dostupnosti podpory duševného zdravia.

Dni nezábudiek budú začiatkom októbra

Súčasťou kampane, ktorá sa uskutoční od 2. do 6. októbra, bude aj celoslovenská zbierka Dni nezábudiek 2019. Počas nej zhruba 1 500 dobrovoľníkov rozdá letáky o tejto problematike.

Kampaň má zvýšiť záujem o duševné zdravie ako veľmi dôležitý aspekt celkového zdravia.

Kampaň je o tom, že túto rýchlu a, zdá sa, aj povrchnú dobu, treba scitlivieť tak, aby ľudia boli ochotní venovať svoj vlastný čas načúvaniu blízkych – nebyť nevšímaví a byť plnohodnotní v rozhovoroch. Týmto chce Liga dať banálnej fráze Ako sa máš? nový význam, silu gesta, ktoré v sebe skrýva táto otázka,“ vysvetlil Knut.

Psychiatrička Soňa Belanská dodala, že ľudia sa chcú rozprávať, a preto ich treba vypočuť. Získanie času, rozhovor, presmerovanie na odbornú pomoc je veľmi nápomocné a môže zachrániť život.

Počet samovrážd vlani rástol

Vlani zaevidovali oproti roku 2017 o 27 samovrážd viac. Z najnovších štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že v roku 2018 na Slovensku spáchalo samovraždu 533 ľudí.

Generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš podotkol, že dlhodobo si častejšie dobrovoľný odchod zo sveta volia muži. Ukončiť svoj život sa rozhodli najčastejšie ľudia vo veku 50 až 59 rokov, ale aj štyri deti do 14 rokov.

Takmer polovica (44,5 %) samovrážd bolo vykonaných za prítomnosti alkoholu alebo psychotropnej látky. Najčastejšie ukončili svoj život pod vplyvom alkoholu alebo psychotropnej látky mladí ľudia vo veku 15 až 19 rokov,“ informoval Blaškovitš.

Ako dodal, počet samovrážd vyšší ako celoslovenský priemer bol v Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Najviac samovrážd bolo v minulom roku v mesiacoch máj a január, najmenej v decembri. Čo sa týka dní v týždni, najčastejšie páchali ľudia samovraždy v pondelok, najmenej v piatok,“ spresnil generálny riaditeľ NCZI.

Ako podporiť duševné zdravie

Zbierku Dni nezábudiek 2019 možno podporiť dobrovoľným príspevkom na modrý kvietok, symbol zraniteľnosti duše, od 2. do 6. októbra v mestách po celom Slovensku.

Podpora pôjde na nepretržitý chod Linky dôvery Nezábudka. Tá poskytuje nepretržitú 24-hodinovú službu sedem dní v týždni a má k dispozícii 18 lekárov – psychiatrov, psychológov, sociálnych pracovníkov a psychoterapeutov.

Od jej spustenia zaznamenali 986 relevantných hovorov. Na základe získaných údajov Liga za duševné zdravie usudzuje, že Slovákov najviac trápia depresie a medziľudské vzťahy v súkromnom živote.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin KnutPeter Blaškovitš
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií