Hypertenzia postihuje 40 až 50 percent ľudí nad 18 rokov. Ako sa vyvarovať zbytočným komplikáciám?

Vysoký krvný tlak
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie zhruba 46 percent dospelých nevie, že majú zvýšený krvný tlak. Hypertenzia postihuje 40 až 50 percent ľudí nad 18 rokov.

Poškodenia srdca či mozgu

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) sa komplikácie spojené s hypertenziou objavujú postupne a vedú k vážnym následkom a odvrátiteľným predčasným úmrtiam. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková v tlačovej správe pri príležitosti svetového dňa hypertenzie.

„Hypertenzia nadmerne zaťažuje srdce, ktorého svalstvo musí vyvíjať viac námahy, aby dokázalo pumpovať krv v tele. Trpia aj cievy, ktorými sa krv v tele prepravuje – poškodzuje sa ich vnútorná výstelka, v dôsledku čoho sa v nich môžu usádzať tuky a vznikať krvné zrazeniny. Vysoký krvný tlak tak spôsobuje okrem poškodenia srdca aj poškodenie mozgu, obličiek alebo očí. Zasiahnutý je celý krvný obeh, takže transport krvi, a tým aj kyslíka a živín od srdca k dôležitým orgánom prebieha ťažšie,“ uvádza Račková s tým, že pokiaľ sa na vysoký krvný tlak nepríde včas a nelieči sa, môže mať tento stav za následok ischemickú chorobu srdca, infarkt myokardu či mozgovú mŕtvicu.

Lepšia životospráva či lieky

Vysokému krvnému tlaku možno predchádzať udržiavaním si primeranej telesnej hmotnosti, obmedzením príjmu soli a alkoholu, oddychom, fyzickou kondíciou či upraveným jedálničkom.

Dôležitá je aj pravidelná kontrola krvného tlaku a dodržiavanie liečby stanovenej lekárom. Krvný tlak pomôže upraviť zlepšenie životosprávy či lieky v súlade s odporúčaniami lekárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRWHO Svetová zdravotnícka organizácia