Taliansko bude prvým členským štátom Európskej únie, kde sa začne s výrobou Sputnika

Virus Outbreak San Marino
Ruské vakcíny Sputnik V budú vyrábať aj v Taliansku. Foto: archívne, SITA/ Andrea Costa/IssRSMarino via AP

Ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V budú vyrábať v Taliansku, ako v prvom členskom štáte Európskej únie (EÚ). Oznámila to v utorok Taliansko-ruská obchodná komora.

Dohodu podpísal riaditeľ Ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitrijev s talianskou divíziou švajčiarskej farmaceutickej firmy Adienne. So začatím produkcie sa počíta v júli. Počas tohto roka by mali vyrobiť desať miliónov dávok vakcíny.

Celosvetovo registrovaná vakcína

„Inovatívny výrobný proces pomôže vytvoriť nové pracovné miesta a Taliansku umožní kontrolovať celú produkciu,“ uviedla komora vo vyhlásení. Finančné podrobnosti dohody zúčastnené strany nezverejnili.

Viac o téme: Koronavírus

Ruské úrady pripravujú podobnú spoluprácu s dvadsiatkou európskych krajín a vakcína Sputnik V je celosvetovo registrovaná v 45 štátoch, informovala ďalej komora.

Vyrábať ju budú aj v Indii

Podľa Ruského fondu priamych investícií sa s výrobou vakcíny začne vo viacerých krajinách vrátane Indie, Južnej Kórey, Brazílie, Číny, Turecka, Iránu, ako aj Bieloruska a Kazachstanu.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

V rámci krajín EÚ vakcínu Sputnik V v núdzovom režime používa iba Maďarsko. Prvé dodávky vakcíny dorazili na Slovensko, kde proces ich nákupu vyvolal roztržku vo vládnej koalícii. Používanie Sputnika V zvažuje aj česká vláda. V súčasnosti však čaká na závery Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom