Taliansko hlási ďalšie obete koronavírusu Covid-19, v pohotovosti je aj Rakúsko

Italy China Outbreak Europe
Cestujúci s rúškami čakajúci na hlavnej železničnej stanici v Miláne. Foto: SITA (AP Photo/Luca Bruno)
  • aktualizované 24. februára 19:40

Koronavírus Covid-19 si v Taliansku vyžiadal ďalšie obete. Ako informovala agentúra AP, celkovo už vírusu podľahlo najmenej päť starších pacientov, z ktorých niektorí mali iné pridružené zdravotné komplikácie.

Celkovo sa v krajine nakazilo už viac ako 200 ľudí, čo je najvyšší počet mimo Ázie. Vírus sa pritom môže šíriť ďalej, pretože úrady stále nevedia, ako sa do Talianska dostal.

Pôvodne predpokladali, že zdrojom nákazy je Talian, ktorý sa nedávno vrátil z Číny a je voči vírusu imúnny. Testy však preukázali, že nie je ani prenášačom infekcie. Aj ďalší vytypovaní ľudia mali negatívne testy.

Taliansko tíchne, rušia sa podujatia

Obavy zo šírenia vírusu viedli k predčasnému ukončeniu slávneho benátskeho karnevalu. Zrušili sa aj viaceré sprievodné podujatia.

V regióne Lombardsko zatvárajú školy, rušia sa futbalové zápasy, kultúrne podujatia, ba dokonca aj omše v kostoloch. S výnimkou obchodov s potravinami a lekární zatvorili všetky obchody.

Niektoré mestá v regióne uzavreli. Zablokovali cestnú dopravu a vlaky v nich nezastavujú.

Taliansko už zrušilo priame lety z Číny a ďalších ázijských krajín. Miliónom pasažierov na letiskách merajú telesnú teplotu.

Zastavili železničnú dopravu do Rakúska

Väčšina prípadov sa objavila na severe Talianska. Znepokojenie preto panuje v susednom Rakúsku. V nedeľu na pár hodín dokonca prerušili železničnú dopravu.

Objavili sa totiž obavy, že vo vlaku smerujúcom z Talianska do Rakúska sa nachádzajú chorí cestujúci. Rakúske ministerstvo oznámilo, že dvaja ľudia na palube vlaku mali horúčku. Úrady preto na hraniciach vlak zastavili.

Pred polnocou sa však preprava obnovila. Obaja pasažieri mali negatívne testy na Covid-19 a vlak tak mohol pokračovať v ceste.

Celkový počet prípadov vo svete dosiahol 79 360, z toho 2 619 ľudí zomrelo. Smrtnosť vírusu sa tak zvýšila na 3,3 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom