Taliansko je svetovou anomáliou. Skutočný počet nakazených môže byť až 10-násobný

Koronavírus Taliansko
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (Massimo Paolone/LaPresse via AP)

Taliansko je v počet úmrtí na COVID-19 na čele svetového rebríčka a v počte nakazených pravdepodobne čoskoro dobehne aj Čínu. Znamenalo by to, že sa stane najväčším ohniskom koronavírusu na svete, nielen v Európe.

Pre porovnanie, Taliansko uvádza približne 70-tisíc nakazených a Čína, kde sa nárast infikovaných takmer zastavil, viac ako 81 600 prípadov. Rozdiel v úmrtnosti je však dramatický – kým v Číne zomrelo vyše 3 160 ľudí, v Taliansku už takmer 7-tisíc, čiže asi 10 percent z tých, ktorým ochorenie oficiálne diagnostikovali. V Číne to však boli len necelé štyri percentá.

Z celkového globálneho počtu úmrtí na koronavírus pripadá až tretina na Taliansko.

Bloomberg.com cituje taliansky denník La Repubblica a informuje, že počet nakazených môže byť v Taliansku až 10-násobne vyšší, než zachytia testy. Na základe aktuálnych čísel by to znamenalo, že koronavírus šíria stovky tisíc ľudí.

Odborníci predpokladajú, že v Taliansku na každú potvrdenú nákazu pripadá okolo desať neodhalených prípadov v krajine.

Taliansky fenomén

Keď experti hľadali odpoveď na to, prečo v Taliansku zomiera na COVID-19 také enormné množstvo nakazených, museli sa oprieť aj o miestny štýl života či priemerný vek nakazených.

Vyše 74 percent pozitívne testovaných osôb v Taliansku je starších ako 50 rokov a približne 18 percent z týchto nakazených tvoria dôchodcovia nad 80 rokov, píše Bloomberg.com.

Pre porovnanie, v Nemecku sa väčšina nakazených (približne 80 percent) nachádza pod hranicou 60 rokov a úmrtnosť infikovaných je len pol percentná.

Podľa nemeckých ekonómov z Univerzity v Bonne je tento jav spôsobený viacgeneračným spolužitím, ktoré je pre talianske rodiny typické, rovnako ako častý kontakt s rodičmi a prarodičmi. Vyše pätina Talianov vo veku 30 až 49 rokov žije v spoločnej domácnosti s rodičmi, čo je oproti Nemecku dvojnásobok.

Z talianskej štúdie mapujúcej úmrtnosť na koronavírus vyplýva, že 99 percent z tých, ktorí v krajine ochoreniu podľahli, malo aj nejaké iné ochorenie. Bez ďalšieho sprievodného ochorenia bolo len necelé percento infikovaných. Až polovica obetí mala najmenej tri iné závažné ochorenia, ktoré s koronavírusom nesúviseli, napríklad vysoký krvný tlak, ochorenie srdca alebo cukrovku, informuje Bloomberg.com.

Množstvo nakazených štatistikám uniká

Svetová zdravotnícka organizácia WHO odhaduje smrtnosť vírusu na 3,4 až 4 percentá. Britskí vedci však tento odhad považujú za skreslený. Domnievajú sa, že pravdepodobnosť úmrtia na COVID-19 je v skutočnosti 0,5- až 1-percentná, uvádza BBC.

Príčinou nepresnosti je podľa nich nedostatočné testovanie ľudí. Myslia si, že keby sme zachytili všetkých nakazených v reálnom čase, aj tých bez príznakov, úmrtnosť by bola nižšia, a zároveň by sa niekoľkonásobne zvýšil počet nakazených.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom