Taliansko má už viac ako 6800 mŕtvych, najhoršie zasiahnutým regiónom je Lombardsko

Koronavírus, Taliansko, pohreb
Smútočný obrad na cintoríne Melegnano blízko Milána. Foto: SITA/AP.
  •  aktualizované 24. marca 20:35

V Taliansku za posledných 24 hodín zaznamenali 742 úmrtí na respiračné ochorenie COVID-19 a 3 612 nových pozitívnych testov na koronavírus.

Ide síce stále o hrozivé údaje, no aspoň počet nových zaznamenaných prípadov nákazy novým koronavírusom sa už tretí deň po sebe znižuje. Je to istý náznak, že Taliansko má možno už svoj smutný vrchol za sebou, podobne ako Čína už pred niekoľkými týždňami, a počet obetí aj nových potvrdených nakazených by tak už mohol začať kontinuálne klesať.

Počet obetí je dvojnásobne vyšší ako bol v Číne

Hoci predstavitelia talianskeho zdravotníctva zatiaľ vystríhajú pred unáhlenými závermi a uvádzajú, že na potvrdenie tohto trendu si ešte bude treba niekoľko dní počkať, podľa talianskeho spravodajcu britskej BBC klesajúca krivka nových potvrdených prípadov „začína vyzerať ako trend“.

Celkovo sa v Taliansku zistila nákaza koronavírusom už u 69 176 ľudí, z nich 6 820 zomrelo. Počet obetí je v Taliansku už viac ako dvojnásobne vyšší ako bol v Číne, odkiaľ sa nákaza do sveta rozšírila. Zároveň má Taliansko alarmujúco vysoký, takmer 10-percentný, podiel mŕtvych v porovnaní s celkovým počtom osôb, u ktorých sa potvrdila nákaza.

Kňaz daroval respirátor mladšiemu pacientovi

Taliansky kňaz Giuseppe Berardelli, ktorý dal respirátor mladšiemu pacientovi s koronavírusom, ktorého nepoznal, ochoreniu podľahol.

Otec Berardelli zomrel v nemocnici v Lovere v provincii Bergamo v regióne Lombardsko, ktoré je jedným z najviac postihnutých miest v krajine. Celkovo už v Taliansku koronavírusu podľahlo údajne najmenej 50 kňazov.

Viac o téme: Koronavírus

Berardelli, ktorý bol hlavným kňazom v meste Casnigo, skonal minulý týždeň v Lovere vo veku 72 rokov. Podľa údajov nemocnice odmietol použiť respirátor, ktorý mu priniesli jeho farníci, a namiesto toho sa rozhodol ho darovať mladšiemu pacientovi. Keď viezli jeho rakvu cez Casnigo, miestni obyvatelia stáli v oknách a na balkónoch a tlieskali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom