Taliansko zakázalo cestovanie v celej krajine, nemocnice kolabujú

Koronavírus
Námestie sv. Marka v Benátkach zíva prázdnotou. Taliansko nariadilo zákaz cestovania v celej krajine, Foto: SITA / AP

Karanténa platí už pre celé Taliansko. Premiér Giuseppe Conte nariadil zákaz cestovania pre všetkých občanov. Výnimku tvoria iba nevyhnutné prípady, informuje agentúra AP.

Naše zvyky sa musia zmeniť, hneď teraz. Všetci sa musíme niečoho vzdať pre dobro Talianska,“ vyhlásil Conte.

Pôvodná karanténa vyhlásená pre sever Talianska nepomohla pri zamedzení šírenia koronavírusu. Taliansko v pondelok večer evidovalo 1 807 nových prípadov ochorenia Covid-19 a celkový počet tak narástol na 9 172. Počet obetí dosiahol 463, väčšinu z nich tvorili starší ľudia s inými ochoreniami.

Situácia je vážna

Okrem zákazu cestovania ostanú od utorka zatvorené všetky školy. Kaviarne, bary a reštaurácie musia zatvoriť o šiestej večer.

Ešte pred pár dňami panoval názor, že poplach o pár dní pominie, len musíme dodržiavať pravidlá. Teraz musíme vysvetliť občanom, že situácia je veľmi, veľmi vážna. Nemocnice sú na pokraji kolapsu,“ vyhlásil v televízii starosta Bergama Giorgio Gori.

V pondelok úrady civilnej ochrany nariadili zatvorenie všetkých lyžiarskych stredísk po tom, čo sa jedno snažilo nalákať na svahy det, ktoré sú pre zatvorené školy doma.

Pacient 1 už dýcha sám

V tejto situácii sa však objavujú aj dobré správy. Pacient 1, muž s prvým potvrdeným ochorením na Covid-19, začal dýchať sám a mohli ho preložiť z jednotky intenzívnej starostlivosti.

Zamestnanec spoločnosti Unilever, 38-ročný Mattia, znepokojoval lekárov aj tým, aký ťažký bol priebeh jeho choroby napriek tomu, že je mladý a v dobrej kondícii.

Vírus uňho objavili, až keď sa dozvedeli, že bol v kontakte s mužom, ktorý sa vrátil z Číny. No uňho boli testy negatívne, preto sa lekári nazdávajú, že vírus cirkuloval v populácii už dlhšie, len neobjavený. Podobná situácia nastala aj v USA, kde tiež pôvodca nákazy nie je známy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giuseppe Conte