Taliansky premiér skritizoval zanedbávanie starších ľudí pri očkovaní

Virus Outbreak Italy
Taliansky premiér skritizoval zanedbávanie starších ľudí pri očkovaní. Foto: AP Photo/Alessandra Tarantino, file

Taliansky premiér Mario Draghi skritizoval rôzne záujmové skupiny za predbiehanie sa pri očkovaní proti koronavírusu pred ľuďmi staršími ako 80 rokov.

Draghi sa v prejave v senáte vyjadril, že nie všetky regióny dodržiavajú nariadenia ministerstva zdravotníctva, ktoré dávajú prednosť starším a vyzval na jednotnosť v boji proti pandémii.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti

Talianske regióny majú značnú autonómiu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti svojim obyvateľom. Mnohé z nich určili kategórie pracovníkov alebo profesijných združení, ktoré majú prednosť pri prihlasovaní sa na očkovanie.

Viac o téme: Koronavírus

Napríklad, v juhotalianskom regióne Molise sú prioritnou skupinou novinári. Na Sicílii majú prednosť zase právnici, a to bez ohľadu na to, či si ich práca vyžaduje prítomnosť v súdnych sieňach alebo pracujú sami v kanceláriách.

Časté sťažnosti

Starší ľudia a ich deti sa často sťažujú, niektorí dokonca telefonujú do rozhlasových relácií, že osemdesiatnici a deväťdesiatnici sa nemôžu zaočkovať, zatiaľ čo napríklad univerzitní profesori áno.

Mnohé takéto sťažnosti pochádzajú z Lombardska, ktoré zaznamenalo najviac úmrtí počas epidémie v Taliansku, či Toskánska.

Opatrovateľské domy

Draghi, naopak, vyjadril spokojnosť s očkovaním v opatrovateľských domovoch, kde podľa jeho slov dostalo prinajmenšom jednu dávku vakcíny 86 % obyvateľov.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Predseda talianskej vlády tiež uviedol, že krajina plánuje otvoriť materské a základné školy, dokonca aj v regiónoch s najprísnejšími pandemickými obmedzeniami.

Stať by sa tak mohlo zrejme už po Veľkej noci. „Pozorne sledujeme dáta o nákaze, ale ak to epidemická situácia dovolí, začneme najskôr znovu otvárať školy,“ vysvetlil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario Draghi