Technológia, ktorá pomôže s liečbou cukrovky. S 3D biotlačou vedia vytvoriť personalizovaný pankreas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukrovka
Pri cukrovke 2. typu sú príznaky menej viditeľné, tento typ mnohokrát prebieha dlhý čas bez akýchkoľvek príznakov . Foto: ilustračné, Thinkstock

Nová technológia vytvorená Laboratóriom aplikovaných fotonických zariadení (LAPD) v spolupráci so švajčiarskou spoločnosťou Readily3D posunula biologickú 3D tlač na vyššiu úroveň.

Táto technológia má schopnosť 3D bioprintu miniatúrneho pankreasu s krvnými cievami z ľudských kmeňových buniek. Mohli by sa tak jednoducho a spoľahlivo testovať lieky na cukrovku na živom modeli ľudského pankreasu.

Technológie

Bioprint je trojrozmerná biotlač, ktorá využíva metódy podobné 3D tlači kombinovaním buniek, rastových faktorov a biomateriálov na výrobu biomedicínskych častí, ktoré maximálne napodobňujú prirodzené vlastnosti tkaniva.

„Vyvinúť systém, ktorý dokáže tlačiť 3D tkanivá v kubickom centimetri a verne replikovať fungovanie živého pankreasu, je obrovskou výzvou, čo ako dúfame, sa s touto technológiou podarí,“ hovorí vo vyhlásení Christophe Moser, šéf LAPD.

Pankreas je hubovitá žľaza podlhovastého tvaru, ktorá sa nachádza medzi žalúdkom a chrbticou. V organizme plní dve základné a mimoriadne dôležité funkcie. Vytvára tráviace šťavy, teda enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať potravu v čreve a produkuje inzulín.

Doživotná liečba

Inzulín reguluje energetický metabolizmus tým, že znižuje hladinu cukru v krvi. Umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy dostala do vnútra bunky a tam sa premieňala na energiu.

Najčastejšími problémami ľudí s cukrovkou sú situácie, keď telo na inzulín nereaguje alebo keď pankreas neprodukuje dostatok inzulínu. Pacienti sú nakoniec vo väčšine prípadov nútení brať doživotne lieky.

Každý liek má nežiaduce účinky, čo znamená, že aj pri nových spôsoboch liečby musí aspoň určitá skupina ľudí podstúpiť riziká. Vďaka 3D tlači pankreasu z vlastných kmeňových buniek pacienta je však všetko jednoduchšie.

Iné orgány

Eliminuje sa tým tiež potreba skúšania liekov na zvieratách. Cukrovka sa pritom týka enormného možstva pacientov, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ju malo v roku 2020 celosvetovo diagnostikovaných 463 miliónov ľudí.

Uplatnenie novej technológie môže byť však ďaleko väčšie. Tím LAPD a Readily3D dúfa, že jedného dňa by sa mohla použiť aj na tlač iných orgánov a biologických tkanív, dokonca aj na podporu vývoja liečby rakoviny.

„Jednou z hlavných výhod našej metódy je, že dokáže vytvoriť tkanivo v jednom bloku, čo je obzvlášť užitočné pri tlači mäkkých tkanív, aké majú orgány,“ povedal podľa IFL Science Paul Delrot, technický riaditeľ spoločnosti Readily3D.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christophe MoserPaul Delrot
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbLAPD Laboratóriom aplikovaných fotonických zariadeníReadily3D