Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Porod
Foto: Thinkstock
1. 02. 2018 14:09 Zdravotníctvo Marek elias.jpg od SITA

Tehotné ženy by na urgentoch nemali platiť poplatky

Ministerstvo chce znížiť administratívu pre tehotné ženy, aby nemuseli žiadať poisťovňu o vrátenie poplatku.

Tehotné ženy by po novom nemali platiť na urgentných príjmoch 10-eurový poplatok.

„Ministerstvo zdravotníctva prehodnotilo uvedený návrh a sme za to, aby tehotné ženy neplatili na urgentnom príjme žiadny poplatok. Poprosili sme preto predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo (Štefana Zelníka – pozn. redakcie), aby zvážil možnosť toho, že zdravotná starostlivosť súvisiaca s tehotenstvom bude vylúčená z poplatkov na urgentnom príjme. Týmto krokom chceme znížiť administratívu pre tehotné ženy, aby nemuseli žiadať poisťovňu o vrátenie poplatku,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ako dodala, ak poslanecký návrh schvália poslanci v parlamente, platiť by mal od polovice marca. Pôvodný návrh predpokladal, že by tehotné ženy zaplatili poplatok a následne by si mohli nárokovať jeho vrátenie u zdravotnej poisťovne.

Chceli zamedziť zneužívaniu

Parlament minulý rok schválil novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorou sa okrem iného zvýšili poplatky za návštevu pohotovostí. Poplatok za ústavnú pohotovostnú službu vzrástol na 10 eur z 1,99 eura. Oslobodení však sú tí pacienti, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Ako to vtedy odôvodnilo ministerstvo, stanovenie tejto výšky úhrady predstavuje najmä preventívnu snahu znížiť zaťaženie urgentných príjmov a ústavných pohotovostných služieb.

Na základe analýzy ministerstva zdravotníctva sa totiž zistilo, že len 12 % pacientov bolo po návšteve ústavnej pohotovostnej služby hospitalizovaných, čo indikuje využívanie ústavnej pohotovostnej služby na iný účel, ako je primárne určená.

K téme

Zákaz prijímať nezaočkované deti do škôlok je bližšie k prijatiu Novela zákona zamedzujúca špekuláciám pri cenotvorbe liekov prešla do druhého čítania

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Premiér Johnson má len pár dní na to, aby predložil Európskej únii svoje plány pre brexit Slovan Bratislava hral proti tureckému tímu iba raz, Besiktas je podľa Šporara veľká výzva Konflikt záujmov? Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X