Telo po prekonaní osýpok zabúda, ako sa brániť proti infekciám

Vakcina
Foto: Thinkstock

Osýpky majú zničujúci vplyv na imunitný systém a môžu na niekoľko nasledujúcich rokov znížiť schopnosť tela bojovať s infekciami. Vyplýva to z dvojice štúdií, o ktorých informuje spravodajský portál BBC.

Vírus môže spôsobiť takzvanú „imunitnú amnéziu“. Telo zabudne, ako bojovať proti chorobám, ktoré už v minulosti dokázalo poraziť.

Osýpky tiež akoby „resetujú“ imunitný systém do „novorodeneckého“ stavu, čím poškodzujú jeho schopnosť vytvárať spôsoby, ako bojovať s infekciami.

Podľa vedcov tieto zistenia potvrdzujú dôležitosť očkovania.

Imunitná amnézia

Zistenia vychádzajú z analýzy neočkovaných detí z ortodoxnej protestantskej komunity v Holandsku. Na začiatku výskumu vedci deťom odobrali vzorky krvi a znovu tak spravili dva mesiace po epidémii osýpok v roku 2013.

S cieľom zistiť, aký vplyv majú osýpky na imunitný systém, následne vzorky analyzovali vedci v Spojených štátoch, Veľkej Británii a Holandsku. Sústredili sa pritom na protilátky a biele krvinky.

Imunitný systém si pamätá patogény, proti ktorým už v minulosti bojoval. Časť tejto pamäte uchovávajú pamäťové B lymfocyty. Práve tie však dokáže vírus osýpok zničiť a spôsobiť tak spomínanú „imunitnú amnéziu“.

V priemere prišli o 20 % súboru protilátok

Výskumníci z americkej Harvard Medical School, ktorí analyzovali vzorky krvi 77 detí, dokázali s pomocou nástroja nazvaného VirScan vytvoriť detailný obraz ich imunitného systému pred osýpkami a po nich.

Výsledky, ktoré publikovali v časopise Science, ukázali, že deti prišli v priemere o 20 % ich súboru protilátok. Jedno, ktoré prekonalo veľmi vážnu formu osýpok, prišlo dokonca o 73 % druhov protilátok, ktoré predtým dokázalo vyprodukovať.

I keď nie každá protilátka je životne dôležitá, čím viac ich telo stratí, tým väčšia je pravdepodobnosť, že príde práve o tú dôležitú, bez ktorej sa jeho telo stane zraniteľným.

Osýpky sú ako prvých 10 rokov neliečeného HIV zhustených do niekoľkých týždňov – asi takú škodu spôsobujú na imunitnej pamäti,“ vyjadril sa pre BBC Michael Mina.

Nebezpečné, aj keď sú už preč

Podľa genetika Stephena Elledgea sú osýpky omnoho nebezpečnejšie, ako si ľudia myslia. Predpokladá pritom, že v dôsledku imunitnej amnézie môžu spôsobovať päťnásobne viac nepriamych úmrtí, ako pôvodné ochorenie.

Vedci predpokladajú, že najväčšie problémy to môže spôsobovať v subsaharskej Afrike. Tam podvyživené deti pravdepodobne prichádzajú o väčšie časti imunitného systému.

I keď na túto tému neexistujú štúdie, americký tím sa obáva, že by mohli strácať až 90 % protilátok.

Ovplyvňujú aj ďalšie lymfocyty

Okrem pamäťových B lymfocytov existujú aj naivné B lymfocyty, na ktoré sa ľudské telo spolieha v boji s niečím novým.

Podľa Velislavy Petrovej z britského Sanger Institute sú akýmsi „brnením“. Jej štúdia, ktorej výsledky zverejnili v časopise Science Immunology, sa venovala 26 deťom a tiež ukázala, že osýpky môžu zmazať pamäť imunitného systému o prechádzajúcich infekciách.

Zároveň však odhalila, že vírus ovplyvnil aj naivné B lymfocyty. Osýpky podľa Petrovej resetujú imunitný systém do stavu, v akom bol v čase narodenia. V dôsledku toho má len obmedzené možnosti reakcie na nové patogény.

Zotaviť sa trvá roky

Obe štúdie sa však venovali len bezprostredným následkom ochorenia. Nezaoberali sa tým, ako dlho trvá imunitnému systému zotaviť sa.

Na túto otázku ponúka čiastočnú odpoveď staršia štúdia z roku 2015, ktorá sledovala vzorce príčin úmrtí v bohatých krajinách. Odhalila, že deťom hrozilo vyššie riziko úmrtia počas dvoch až troch rokov po prekonaní osýpok.

Odborníci však upozorňujú, že v chudobnejších krajinách, kde sa ochorenia šíria rýchlejšie, môže byť toto obdobie iné.

Vedci odporúčajú preočkovanie

Vedci v tejto súvislosti znovu upozorňujú na dôležitosť očkovania proti osýpkam. V prípade, že ich človek prekoná, je podľa nich potrebné zvážiť aj preočkovanie proti chorobám, proti ktorým ho očkovali ako dieťa.

Revakcinácia proti detskej obrne sa môže v Británii alebo Spojených štátoch zdať ako zbytočná, no v Afganistane, ktorý je jedným z mála miest, kde sa stále vyskytuje, by ste sa mali dať znovu zaočkovať,“ skonštatoval Mina.

Osýpky sú vírusové infekčné ochorenie, ktoré sa začína nádchou a horúčkou a po niekoľkých dňoch sa k nim pridajú aj charakteristické vyrážky na celom tele. Často ich sprevádzajú komplikácie ako zápal pľúc alebo encefalitída. Môžu viesť k celoživotným následkom i smrti. Podľa odhadov osýpky na celom svete ročne zabijú asi 110-tisíc ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Harvard Medical SchoolWellcome Sanger Institute