Na termín u špecialistu sa priemerne čaká 7,3 týždňa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Cakaren.jpg
Foto: Pixabay.com

Ukázal to prieskum, ktorý vypracovala spoločnosť GfK pre Asociáciu na ochranu práv pacientov.

Na dlhé čakacie lehoty na vyšetrenie u špecialistu sa sťažuje mnoho pacientov. Potvrdzuje to prieskum pre Asociáciu na ochranu práv pacientov SR (AOPP), ktorý na konci minulého roka vypracovala agentúra GfK.

Z výsledkov vyplynulo, že priemerne sa na termín u špecialistu čaká 7,3 týždňa. „Je nemysliteľné, aby sa ľudia s akútnym problémom nevedeli dostať k špecialistovi skôr ako o pár týždňov,“ uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Asociácia preto odporúča, aby sa pacienti, ktorí majú na vyšetrenie u špecialistu čakať veľmi dlho, obrátili na svoju zdravotnú poisťovňu, ktorá im môže pomôcť nájsť odborníkov s kratšími čakacími lehotami.

Problém aj získať termín

Takmer polovica respondentov bola nespokojná so súčasnou kvalitou poskytovanej zdravotnej starostlivosti, pričom hlavným dôvodom nespokojnosti boli čakacie lehoty u lekárov.

Nespokojnosť s čakaním u špecialistu uviedlo až 37 % opýtaných. Každý štvrtý opýtaný mal problém so získaním termínu u špecialistu. Necelá tretina pacientov pritom čaká na termín u špecialistu do jedného týždňa, ďalšia tretina 2 až 4 týždne. Približne 15 % pacientov čaká viac ako 3 mesiace.

AOPP však dodala, že čakacie lehoty na špecializované vyšetrenie sú legitímne, žiaden vyspelý štát totiž nedokáže pokryť v celom rozsahu celkový dopyt po zdravotnej starostlivosti.

Podľa asociácie by sa však mali týkať len zdravotnej starostlivosti, ktorá znesie odklad. „Vieme, že stúpa výskyt určitých civilizačných ochorení, špecialisti preto majú plné čakárne ľudí, ktorí naliehavo potrebujú pomoc. Napokon, zvyšuje sa aj počet občanov v postproduktívnom veku, ktorí vyžadujú viac zdravotnej starostlivosti ako mladá populácia,“ vysvetlila Lévyová.

Niektorí lekári preto podľa nej ordinujú i napriek svojmu vyššiemu veku, no v určitých mestách, regiónoch je aj tak stály nedostatok špecialistov. Na nedostatok lekárov špecialistov, upozorňujú aj iné organizácie pôsobiace v sektore zdravotníctva.

Štát by mal preto podľa AOPP zadefinovať minimálnu sieť špecialistov, ktorá by reálne postačovala na potreby pacientov a ich chorobnosť.

„Niektorí pacienti sú dokonca odhodlaní si priplatiť, len aby sa na vyšetrenie, ktoré im má pomôcť s ich zdravotným problémom, dostali. Treba však poznamenať, že existuje stále veľká časť obyvateľstva, ktorá by si takýto „luxus“ nemohla dovoliť,“ dodala Lévyová.

Za rýchle vyšetrenie alebo diagnostiku pomocou prístrojov v ambulancii by si bolo ochotných priplatiť takmer 70 % respondentov prieskumu AOPP.

Drucker: Pracujeme na tom

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker pripustil, že sú regióny, v ktorých chýbajú určité špecializácie.

„Už v podstate od júna minulého roka diskutujeme aj s vyššími územnými celkami, aj s poisťovňami, aby sme zmapovali situáciu. Zmenili sme, rozšírili sme rezidentský program o vybrané atestácie špecialistov,“ povedal minister.

Drucker tiež pripomenul, že sa chystá úprava poplatkov. „Kde chceme vytvoriť systém, ktorý bude vytvárať priestor na to, aby existovala možnosť si uhradiť výkon, ktorý je nad rámec verejného zdravotného poistenia,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov