Termíny pre seniorov s nárokom na očkovaciu prémiu sa predĺžia o dva týždne, v čakárni sú ešte tisíce ľudí

Igor matovic
Minister financií SR Igor Matovič počas tlačového brífingu na Ministerstve financií SR o predĺžení termínov pre seniorov v súvislosti s očkovaním proti COVID-19 a vyplácaním odmien. Bratislava, 30. december 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 30. decembra 17:19

Termíny pre seniorov s nárokom na odmenu za očkovanie sa predlžujú o dva týždne. Ako vo štvrtok informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO), o predĺžení termínov rozhodla vláda nariadením počas online rokovania.

Toto rozhodnutie zdôvodnil tým, že v čakárni na očkovanie je približne stotisíc ľudí vo veku nad 60 rokov. Ministerstvo zdravotníctva zároveň dôrazne vyzval na zrýchlenie v očkovaní dôchodcov, aby mali prednosť, lebo podľa neho ide o život.

Očkujeme nezodpovedne pomaly

„Viac ako stotisíc dôchodcov čaká na očkovanie a my očkujeme tempom šesťtisíc dôchodcov denne. V situácii, keď máme za rohom omikron, všetci sa toho obávame a vieme, že v prvom rade potrebujeme chrániť životy a zdravie týchto ľudí, tak je to nezodpovedne pomaly,“ povedal Matovič.

Vláda podľa neho aj preto predĺžila termíny pre očkovanie seniorov a ich finančnú motiváciu. Termín na registráciu sa posúva z 31. decembra do 15. januára 2022 a na samotné očkovanie z 15. do 31. januára.

Viac o téme: Koronavírus

„Termín očkovania jednodávkovou očkovacou látkou, ktorou sa mali do 1. marca preočkovať treťou posilňujúcou dávkou inou ako Janssen, sa posúva do 15. marca,“ uviedol minister financií.

Na pridelenie termínu na očkovanie stále čaká zhruba 50-tisíc a termín už má 54-tisíc dôchodcov. Matovič označil za veľmi zásadné zlyhanie, že v čakárni na očkovanie je stále približne stotisíc seniorov a za príklad dal Dánsko, kde očkujú päťkrát rýchlejšie.

Zlyhanie manažmentu očkovania

„Chcel by som prizvukovať ministerstvu zdravotníctva, že naozaj ide o život a bol by som veľmi rád, aby si zobralo príklad z Dánska,“ podotkol minister financií s tým, že minister zdravotníctva mu prisľúbil očkovať minimálne s 50-tisíc dávkami denne.

„Dôrazne žiadam ministerstvo zdravotníctva, aby zabezpečilo vo všetkých očkovacích centrách prioritne očkovanie 60 plus seniorov,“ vyhlásil Matovič a doterajší priebeh označil za zlyhanie manažmentu očkovania.

„Títo ľudia, keď vieme, že ich potrebujeme prioritne rýchlo vyočkovať, lebo sú najviac ohrození, mali by byť vystavení najmenšiemu riziku počas očkovania samotného. Nemali by stáť v radách, mali by byť automaticky uprednostnení,“ povedal minister financií.

Ministerstvo zdravotníctva tiež dôrazne vyzval, aby boli seniori uprednostnení pri prideľovaní termínov na očkovanie.

Dostanú tristo alebo dvesto eur

Seniori nad 60 rokov dostanú príspevok 300 eur, respektíve 200 eur v závislosti od toho, aký je ich status v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Cieľom opatrenia podľa príslušného zákona je podpora očkovania v rizikovej skupine obyvateľov.

Nárok na príspevok majú fyzické osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, dovŕšia 60 rokov a splnia ďalšie podmienky súvisiace s očkovaním.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR